Poslanci Národnej rady SR definitívne schválili novelu zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na daňové účely. Kľúčovou zmenou, ktorú novela zavádza, je povinnosť poskytovateľov služieb kryptoaktív oznamovať informácie o týchto aktívach Finančnej správe. Slovensko sa tým rozhodlo prevziať európsku smernicu DAC8 a podporiť medzinárodné aktivity OECD zamerané na boj proti daňovým únikom.
Povinné oznamovanie má zvýšiť transparentnosť
Nová úprava prináša výraznú zmenu pre subjekty zabezpečujúce platby a investovanie prostredníctvom kryptoaktív. Podľa schváleného znenia novely budú poskytovatelia služieb s kryptoaktívami povinní pravidelne oznamovať informácie o transakciách, ktoré uskutočnili ich klienti. Ďalej budú oznamované aj elektronické peniaze a digitálne meny vydávané centrálnymi bankami.
Po nahlásení týchto množín údajov Finančná správa Slovenskej republiky následne zabezpečí automatickú výmenu informácií s partnerskými orgánmi v ďalších krajinách. Touto spoluprácou chce Slovensko efektívnejšie monitorovať cezhraničné obchodné aktivity a znížiť výpadky zo štátneho rozpočtu spôsobené daňovými únikmi.
Po vzore EÚ
Začlenenie kryptoaktív do rámca daňovej transparentnosti vychádza z dlhodobejšieho úsilia OECD riešiť výzvy, ktoré prinášajú nové typy digitálnych aktív. V dôsledku špecifických vlastností kryptoaktív bolo doteraz veľmi náročné spoľahlivo identifikovať cezhraničné zdaniteľné transakcie. Ministerstvo financií SR preto v dôvodovej správe poukazuje na potrebu rozšírenia medzinárodnej výmeny informácií aj na tieto typy digitálnych aktív s cieľom minimalizovať výpadky daňových príjmov.

Samotná novela obsahuje aj širšie zmeny, ktoré vychádzajú z doterajších skúseností a medzinárodného partnerského hodnotenia Slovenskej republiky. Tie reagujú aj na nedávne odporúčania Európskej komisie. Legislatíva tak reflektuje popri digitálnych aktívach aj viaceré praktické podnety z aplikačnej oblasti výmeny informácií.
Poslanci počas schvaľovania legislatívy prijali viaceré pozmeňujúce návrhy. Jedným z podstatných bodov je zmena v pravidlách, ako sa bude postupovať pri asignácii časti dane z príjmov (2 %) na deti dôchodcov. Príjem rodiča získaný z takejto asignácie už nebude zdaňovaný. Okrem toho sa touto zmenou zabezpečí zjednotenie procedúr pridelenia asignovaných prostriedkov prostredníctvom Sociálnej poisťovne, čím sa proces vyplácania zjednoduší aj pre poberateľov dôchodkov z iných systémov, ako sú napríklad bývalí vojaci alebo policajti.
Novela vstúpi do platnosti postupne. Hlavná časť opatrení nadobudne účinnosť 1. januára 2026, pričom ďalšie čiastkové ustanovenia budú nasledovať od 1. januára 2028 a 1. januára 2030.