zalozky google

Záložky Google končia: Toto všetko sa zmení + návod, ako ich uložiť

Nepoznáte Záložky Google? Nie ste sami.

Možno ani neviete, že Google prevádzkuje nástroj pomenovaný ako Záložky. Funguje už dlhých 16 rokov, no jeho púť sa onedlho skončí. Google službu vypne tento rok v septembri.

Hneď na úvod je dôležité uviesť, že Záložky Google nemajú nič spoločné so záložkami uloženými v prehliadači Chrome. Nástroj ale využívali niektoré aplikácie tretích strán, prevažne na synchronizáciu záložiek medzi zariadeniami.

Záložky Google fungujú ako akási databáza obľúbených internetových stránok. Do služby si môžete uložiť napríklad odkaz na preferovaný kulinársky web. Priradiť k nemu môžete označenie („recepty“, „varenie“ a pod.) a taktiež poznámky (napr. „na tomto webe sú najlepšie recepty na nátierky“).

Takýmto spôsobom si používateľ vytvoril vlastný zoznam stránok, ktoré navštevuje alebo ktoré považuje za dôležité. V súčasnosti je jasné, že existencia takéhoto online produktu nemá zmysel. Funkcie integrované do aplikácií ako Chrome či Vyhľadávanie Záložky spoľahlivo nahradili už dávno.

TIP REDAKCIE
Doogee S98 Pro: Štýlový odolný smartfón s termokamerou už má svoju cenu!
zalozky
Upozornenie na webe Google. Záložky je nutné exportovať do 30. septembra 2021.

Prepojenie s mapami

Predsa len Záložky Google uchovávajú niečo, čo môže byť pre vás naozaj dôležité. Nástroj je totižto synchronizovaný s aplikáciou Mapy od Google. Ukladajú sa v ňom lokality, ktoré ste si v mapách označili hviezdičkou.

Takýmto spôsobom ste si možno označili dovolenkové destinácie, miesta, ktoré plánujete navštíviť a tak podobne. Google potvrdil, že miesta označené hviezdičkou z Máp po vypnutí služby nezmiznú. Všetky vaše miesta označené hviezdičkou zostanú nedotknuté a stále si budete môcť vytvárať nové.

Pokiaľ ste nástroj Záložky Google počas svojej digitálnej histórie ešte nevideli, pozrieť si ho môžete na tejto adrese. Čas máte do 30. septembra. Google sa tak zbavil ďalšej nepotrebnej aplikácie, ktorú využíva iba minimum ľudí. Koniec čaká aj aplikáciu Moje mapy, zostane dostupná len vo webovom rozhraní.