SpaceX zverejňuje dátum globálneho pokrytia Starlink internetom, dlho už čakať nebudeme

Už len pár mesiacov.

Ceslovetové pokrytie špičkovým internetom od satelitov Starlink je na dosah. S touto správou prichádza Gwynne Shotwell, prezidentka spoločnosti SpaceX. Vytýčený cieľ by mal byť dosiahnutý už v septembri tohto roku. O novinke informuje server Digital Trends.

Nebude to však len tak. Prezidentka dodáva, že hoci bude spoločnosť schopná v septembri poskynúť internet celému svetu, bude na spustenie služby v každej krajine potrebovať súhlas od národných regulačných orgánov.

Ako bolo, resp. je dosiahnutie tohto cieľa možné? Spoločnosť SpaceX buduje svoju službu prostredníctvom tisícov malých satelitov, pričom prvé z nich vyleteli na nižšiu orbitu Zeme už v máji roku 2019. Od toho času pravidelne vypúšťala ďalšie rakety, z ktorých každá vyniesla na orbitu 60 satelitov.

Hlavný cieľ je jasný – poskytnúť všetkým komunitám po celom svete pripojenie na internet. Významnou cieľovou skupinou však majú byť napríklad aj podniky či letecké spoločnosti, ktoré by vďaka Starlinkom mohli poskytovať Wi-Fi aj počas letu.

“Úspešne sme vypustili približne 1 800 satelitov, a keď sa všetky tieto satelity dostanú na svoju predurčenú obežnú dráhu, budeme mať nepretržité globálne pokrytie. To by sa malo stať niekedy v septembri,” prehlásila Gwynne počas technologického summitu Macquarie. “Potom nás však čaká ešte práca s regulačnými orgánmi v každej krajine, aby sme získali povolenie na poskytnutie našich služieb.”

Foto: Starwalk

“Plná verzia” sa blíži. Internet od SpaceX a jej satelitov vraj používa už takmer 100 tisíc ľudí

Dá sa teda povedať, že v septembri bude spoločnosť vďaka svojim takmer 2 tisíckam satelitov poskytnúť plnú verziu svojho internetového pripojenia. Prvej beta verzie, vďaka ktorej sme mali možnosť zistiť napríklad to, s akou rýchlosťou či stabilitou môžeme rátať, sme sa dočkali ešte minulý rok. Táto beta verzia sa postupne rozšírila do 11 krajín. Nie je to však žiadny lacný špás, napríklad v Spojených štátoch amerických musia záujemcovia o internet zaplatiť jednorázový poplatok vo výške 499 dolárov (418 eur) a potom každý mesiac ďalších 99 dolárov (83 eur).

TIP REDAKCIE
Windows 11 podporuje procesor Intel Pentium 4, vznikol pred 15 rokmi

Prezidentka deklaruje, že Starlink má v súčasnosti takmer 100 tisíc užívateľov, pričom ďalších pol milióna ľudí sa vraj má v pláne pridať. A vyzerá to, že väčšina z týchto užívateľov je spokojná. Podľa aprílového prieskumu, o ktorý sa postaralo CNBC, väčšina chváli napríklad cenu či rýchlosť. Niektorí ale poukázali aj na problémy, napríklad s inštaláciou potrebného vybavenia, či obavy zo zavedenia dátových limitov.

Nie je to však len to. Nájdu sa aj takí, ktorí sa obávajú, že slnešné svetlo odrážajúce sa od satelitov môže skomplikovať prácu astronómov. Práve preto SpaceX testuje rôzne typy konštrukcie satelitov, pričom uvažuje aj nad zavedením clôn.

Ďalšia obava sa týka konkurencie. O vlastných satelitoch totiž uvažuje aj Amazon a britský OneWeb, a tak vznikajú obavy, že orbita Zeme bude časom preplnená. Mnohí pritom nevylučujú napríklad riziko zrážok, čoho dôsledkom by mohol byť nárast objemu nebezpečného vesmírneho odpadu.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať