surface duo

Microsoft pripravuje Surface Duo 2, hybrid dostane vlajkový čipset a lepší fotoaparát

Rysuje sa nástupca smartfónu, za ktorý si Microsoft vypýtal 1400 dolárov.

Začiatkom októbra 2019 Microsoft prekvapil zariadením Surface Duo, ktoré vybavil operačným systémom Android. Zariadenie si vyslúžilo pozornosť aj vďaka svojej hybridnej koncepcii – funguje ako smartfón a tablet zároveň.

Surface Duo ale neoslovil extra tenkými rámčekmi alebo ohybnými obrazovkami, ktorými trh zásobuje najmä Samsung. Zariadenie má dva veľké AMOLED displeje a otvára sa ako kniha. Flexibilitu práce podporuje 360-stupňový pánt, ktorý drží obe strany pokope.

surface duo
Foto: Microsoft

Zariadenie sa vďaka nemu dá používať ako veľká pracovná plocha s dvoma obrazovkami, ako smartfón, ktorý má displej na prednej aj zadnej strane, alebo napríklad v rozložení v tvare písmen „L“ či „A“. Zameranie na multitasking a produktivitu dostalo prednosť pred vrcholovými tabuľkovými parametrami alebo vycibreným dizajnom.

250 gramov vážiace a 9,9 milimetra hrubé zariadenie dostalo do výbavy čipset Snapdragon 855, jednu skromnú 11 Mpx kameru alebo 3577 mAh batériu s 18 W nabíjaním. Chýbalo NFC, odolnosť IP a taktiež stereo reproduktory. Prostredie operačného systému Android 10 vývojári upravili pre potreby maximálnej produktivity.

surface duo
Foto: Microsoft

Pre dvojicu obrazoviek tiež prispôsobili dvorné aplikácie Microsoftu, Office, Outlook, OneDrive, prehliadač Edge a niekoľko ďalších. Microsoft zariadeniu Surface Duo prisľúbil tri veľké aktualizácie operačného systému Android. Okrem toho vtedy potvrdil, že bude mať odomknutý zavádzač systému (bootloader). Najväčší problém? Cena. Na americkom trhu sa začal predávať za enormných 1400 dolárov.

Surface Duo 2

Zdá sa, že Surface Duo nebol len jednorazovým výstrelkom alebo pokusom zaujať na trhu s mobilnými zariadeniami. Microsoft plánuje uviesť na trh druhú generáciu, ktorá je predbežné označovaná ako ako Surface Duo 2. O novinke zatiaľ existuje len málo podrobností, tie známe predniesol server Windows Central.

TIP REDAKCIE
Elektromobil od Xiaomi? Výroba sa rozbehne v roku 2024

Surface Duo 2 má byť v interných kruhoch známy pod kódovým označením Zeta. Predstavenie by sa malo odohrať niekedy v septembri alebo októbri. Dostať by sme mali ešte väčšie AMOLED obrazovky, čo výrobca docieli zoštíhlením rámikov. Nová generácia by tak mala vyzerať lepšie než tá súčasná.

Dobrou správou je, že pod kapotou nájdeme súčasný vlajkový čipset s 5G pripojením, pravdepodobne Snapdragon 888, poprípade jeho výkonnejšiu verziu Snapdragon 888+. Tú ale Qualcomm ešte oficiálne nepredstavil. Pribudnúť by tiež malo NFC a poriadne fotoaparáty. Samozrejmosťou bude operačný systém Android 11.

Vzhľadom na súčasnú generáciu sme zvedaví na maloobchodnú cenu. Podstatne zdokonalený Surface Duo 2 by mohol na trhu získať viac spotrebiteľskej priazne, extra vysoká cena však bude od kúpy zrejme opäť odrádzať, pokiaľ ju teda Microsoft nezníži na prijateľnejšiu úroveň.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať