Ďalšia rana pre Huawei: USA zakázali domácim subjektom investovať do desiatok čínskych firiem

Celkovo ich je 59.

Spojené štáty americké a Čína, resp. čínske firmy, nie sú známe pre dobré vzájomné vzťahy. Ešte v roku 2019, za vlády prezidenta Donalda Trumpa, USA umiestnili na čiernu listinu spoločnosť Huawei, čo významného hráča v technologickom svete položilo doslova na kolená. Kombinácia zákazu používania služieb Google a odstrihnutia od amerických komponentov drasticky ovplyvnili popularitu a tým pádom aj predaje smartfónov Huawei.

Neskôr sa na čiernu listinu, i keď mierne odlišnú listinu, zaradila aj firma Xiaomi. Pre tú však neboli zakázané ani služby Google, ani dovoz komponentov, ale prijímanie investícií od amerických investorov. Koncom minulého mesiaca však vyšlo rozhodnutie, ktoré nariadilo odstránenie čínskeho výrobcu z tejto listiny.

USA na čiernu listinu umiestnili až 59 spoločností, vrátane Huawei

Huawei však stále trpí. A po novom trpí ešte viac. Bidenova administratíva totiž oficiálne zakázala domácim subjektom investovať do čínskych spoločností, ktoré sú obvinené z prepojenia na vojenské sily, píše Android Authority. Podľa Reuters sa na tento zoznam zaradilo celkovo až 59 spoločností, pričom s postupom času sa bude aktualizovať. Okrem Huawei sa na novom zozname nachádza napríklad aj firma SMIC, ktorá je zameraná na výrobu polovodičov.

TIP REDAKCIE
Honor nepoľavuje, nový rad smartfónov môže predstaviť už 1. decembra!

“Konštatujem, že používanie čínskej technológie zameranej na sledovanie mimo oblasti ČĽR (Čínskej ľudovej republiky) a vývoj alebo používanie tejto čínskej technológie za účelom uľahčenia represií alebo závažného porušovania ľudských práv predstavuje nezvyčajné a mimoriadne hrozby,” uvádza prezident Spojených štátov amerických, Joe Biden. Údajne sa na zoznam môžu v najbližších mesiacoch zaradiť ďalšie spoločnosti.

Investori budú mať rok na to, aby sa zbavili svojich podielov v postihnutých firmách

V príkaze jasne stojí, že zákaz investovania do desiatok čínskych spoločností bude platný od 2. augusta, pričom americkí investori budú mať 365 dní na to, aby sa zbavili svojich podielov v týchto spoločnostiach.

Firmy na zozname toto rozhodnutie výrazne poškodí, o tom niet pochýb. Nie všetky však budú trpieť rovnako. Napríklad firmy ako už vyššie spomenutá SMIC majú nárok na získanie podpory od čínskej vlády, čo by mohlo aspoň čiastočne zmierniť dopady, ktoré nové rozhodnutie zaviní.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať