google

Google zrejme napodobní efektívnu lokalizačnú sieť od Apple

Užitočná pomôcka.

Vyhľadávanie stratených, zabudnutých alebo odcudzených Apple zariadení a vecí s príveskom AirTag je veľmi spoľahlivé. Sieť služby Nájsť tvoria milióny a milióny aktívnych smartfónov a tabletov, ktoré dokážu pomôcť s vyhľadávaním zapatrošenej mobilnej elektroniky po celom svete.

Aplikácia Nájsť vie dokonca vyhľadať vypnutý či zresetovaný iPhone, čo je vynikajúce. Aj spoločnosť Google umožňuje používateľom vyhľadávať ich Android smartfóny. Slúži na to nástroj Nájdi moje zariadenie.

Problémom v Android klube je, že systém dokáže vyhľadať iba tie zariadenia, ktoré sú prihlásené do Google účtu používateľa. Podľa zistení vývojárov z XDA fóra sa to v budúcnosti zrejme zmení. Google pravdepodobne pracuje na vlastnej lokalizačnej sieti, ktorá bude fungovať rovnako ako tá od Apple.

apple
Ilustr. foto: Red.

Ak má niekto kapacity na to, aby takúto sieť vytvoril, tak je to práve Google. Vývojári z XDA sa pozreli pod kapotu beta verzie Google Play Services, kde našli reťazce popisujúce nástroj Nájdi moje zariadenie ako službu, ktorá umožní smartfónom vyhľadávať zariadenia ostatných používateľov.

Google sa nedávno pochválil, že operačný systém Android poháňa cez 3 miliardy zariadení. Väčšina z nich pochádza z kategórie smartfónov. Pokiaľ by každý Android smartfón dokázal prijať signál zo strateného zariadenia, ktoré sa nachádza v jeho blízkosti, vyhľadávanie stratených, zabudnutých alebo ukradnutých smartfónov by mohlo prebiehať rovnako spoľahlivo ako v prípade Apple.

Nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by Google novinku zaviedol do praxe v blízkej budúcnosti. V OS Android 12 ju asi nenájdeme. Otázne tiež je, od akej verzie softvéru by bola podporovaná. Hoci je vo svete množstvo aktívnych Android zariadení, ani zďaleka nie sú všetky vybavené novšími verziami operačného systému.

Dúfame, že Google nástroj Nájdi moje zariadenie naozaj pozdvihne na vyššiu úroveň. Pre používateľov by bola prínosom.