P50 Pro

Huawei ukázal smartfón P50 Pro, dostupnosť je zatiaľ otázna

Prekážkou sú pravdepodobne sankcie a nedostatok polovodičov.

Počas včerajšej online prezentácie výrobcu Huawei, na ktorej predstavil operačný systém HarmonyOS, hodinky Watch 3 a tablety MediaPad, sa našlo miesto aj pre krátku ukážku prémiového smartfónu P50 Pro.

Huawei na svojej online konferencii predviedol najmä dizajn nového smartfónu, o špecifikácii reč nebola. Rozpoznávacím znakom modelu Huawei P50 Pro bude jeho zadná strana, presnejšie zostava štyroch fotoaparátov, ktorú výrobca sústredil do dvoch masívnych platní s kovovou obručou.

Rovnako ako nové hodinky a tablety, aj smartfóny poženie operačný systém HarmonyOS. Na mieste tiež zostáva podpis nemeckej optickej firmy Leica. Podľa existujúcich dohadov má byť séria P50 poslednou, na vývoji ktorej sa podieľala značka Leica.

P50 Pro

V zostave fotoaparátov by sa mal objaviť primárny snímač obrazu Sony IMX800 s veľkosťou 1-palca. Takto veľký obrazový senzor v súčasnosti nájdeme len v smartfóne Sharp Aquos R6, ktorý taktiež nesie rukopis značky Leica. Jeho dostupnosť je však obmedzená. Predáva sa iba na japonskom trhu, zadovážiť sa dá u operátorov NTT Docomo a SoftBank.

Hlavný fotoaparát by mal doplniť senzor s ultraširokým objektívom a určite nebude chýbať ani jednotka s nadštandardným optickým priblížením.

Huawei zvykol nové smartfóny série P predstavovať v prvých mesiacoch roka, vlaňajší rad P40 sme napríklad spoznali koncom marca 2020. Zariadenia P50 tak meškajú a meškať budú. Huawei nedokázal povedať, kedy budú smartfóny dostupné na trhu, a to z dôvodov, „ktoré sú všetkým dobre známe“.

Výrobca sa ale snaží nájsť spôsob, ako nový produkt zákazníkom sprístupniť. Počas online prezentácie to uviedol šéf Huawei Ren Zhengfei.

Hoci šéf firmy konkrétnejší nebol, prekážku na ceste k trhovej dostupnosti pravdepodobne tvoria dve veci: nedostatok polovodičových komponentov a obchodné obmedzenia americkej vlády.

Voľné miesto na trhu by mohol zaplátať Honor 50 Pro, ktorý predstaví niekdajšia dcérska značka Huawei 16. júna na podujatí v čínskom Šanghaji. Smartfón má mať podobný dizajn zadnej strany tvorený dvomi kruhmi s fotoaparátmi.

Okrem vlajkových parametrov by sme mali dostať aj aplikácie a služby od Google, aspoň čo sa medzinárodných verzíi smartfónov týka. Práve absencia softvérových nástrojov od Google je tým, čo časť spotrebiteľov od mobilných zariadení Huawei odrádza.