sharp aquos R6

Sharp má extrémnu novinku: 240 Hz displej a obrovský 1-palcový snímač!

Japonci zdvihli latku.

Japonský výrobca Sharp sa nikdy nebál pri vývoji smartfónov experimentovať a dôkazom toho je aj jeho nová vlajková loď pomenovaná ako Aquos R6. Ide o prvý smartfón, ktorý sa môže popýšiť fotoaparátom s obrazovým snímačom o veľkosti 1-palca. Informuje o ňom server The Verge.

Sharp už niekedy v roku 2017 predstavil smartfón, ktorého obrazovka používateľov rozmaznávala 120 Hz obnovovacou frekvenciou. V tej dobe väčšina smartfónov používala displeje so 60 Hz obnovovacou frekvenciou.

Aquos R6 opäť dokazuje, že Sharp na konkurenciu čakať nebude. Na prvý pohľad novinka pôsobí ako štandardný vlajkový smartfón roku 2021. Má zakrivený OLED displej s malým otvorom pre selfie kameru, tenké rámčeky a v jeho útrobách tiká výkonný 5 nm čipset Snapdragon 888.

sharp aquos R6
Foto: Sharp

Asistujú mu pamäte LPDDR5 a UFS 3.1 s kapacitami 12 GB a 128 GB. Vďaka slotu pre microSD karty je možné kapacitu interného úložiska rozšíriť o 1 TB. Za pozornosť stoja aj čísla týkajúce sa zobrazovacieho panela.

Okrem 6,6-palcovej uhlopriečky a rozlíšenia 2730 x 1 260 pixelov, ktoré extra výnimočné nie sú, pokrokový IGZO OLED panel charakterizuje maximálny jas na úrovni 2000 nitov, obnovovacia frekvencia 240 Hz a kontrastný pomer 20 000 000:1. V obrazovke je navyše zabudovaný snímač odtlačkov prstov.

To najzaujímavejšie však nájdeme na zadnej strane smartfónu. Obrovský foto modul ukrýva 20 Mpx CMOS senzor o veľkosti 1-palca, ktorý je osadený za objektívom Leica Summicron so svetelnosťou f/1.9 a ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 19 milimetrov. Zorné pole objektívu je tak oveľa širšie, než pri iných vlajkových smartfónoch predstavených v tomto roku.

sharp aquos R6

Z hľadiska veľkosti obrazového snímača má k novinke od Sharp najbližšie Xiaomi Mi 11 Ultra. Jeho hlavný fotoaparát využíva obrazový senzor Samsung o veľkosti 1/1.12, pripomína The Verge.

Za zmienku tiež stojí Panasonic Lumix CM1 z roku 2014. Hoci už vtedy priniesol 1-palcový snímač obrazu, išlo skôr o kompaktný fotoaparát s operačným systémom Android (tzv. point-and-shoot), ako o bežný vreckový smartfón.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Štát ľuďom začal posielať SMS. Dodržiavajte lockdown, vyzýva v správe

A čo ďalšie fotoaparáty? Žiadne. Sharp Aquos R6 má len jeden hlavný fotoaparát, ktorý dopĺňa LED blesk a ToF senzor pre zaznamenávanie hĺbky scény. O zaostrovanie sa stará laser a v rámci videa je maximom 8K rozlíšenie s podporou HDR. Vpredu sa usídlila 12,6 Mpx selfie kamera.

Z ostatných vlastností ešte spomenieme odolnosť IPX8, operačný systém Android 11, Bluetooth 5.2, WiFi 6, 5G pripojenie alebo 5000 mAh batériu. Celý kolos váži 207 gramov. Zatiaľ ťažko hodnotiť, ako Sharp Aquos R6 fotí. Pozrieť by sa naň ale mohli experti z portálu DxOMark, ktorý jeho fotoaparát určite radi prevetrajú.

Špekulovalo sa, že prvý smartfón s 1-palcovým snímačom predstaví Huawei, malo ísť o model P50 (Pro). Fámy schladil informátor s prezývkou Ice Universe, ktorý tvrdil, že tohtoročným najväčším snímačom bude Samsung ISOCELL GN2 (Mi 11 Ultra).

Sharp Aquos R6 však nie je smartfónom, ktorý by si mohol kúpiť každý. Predávať sa začne v júni, a to iba na japonskom trhu. Zákazníci sa k nemu navyše dostanú len cez operátorov NTT Docomo a SoftBank.

sharp aquos R6
Foto: Sharp

Sharp zatiaľ nezverejnil, koľko peňazí si za svoje najnovšie dielo vypýta. Rovnako nebola reč ani o prípadnej medzinárodnej dostupnosti. Neexistuje ale veľká šanca, že sa dostane aj do Európy. Aspoň nie v blízkej budúcnosti.

Ako ste si asi všimli, Sharp použil vo svojej novinke objektív značky Leica. Nemecká optická spoločnosť má úzku a dlhoročnú spoluprácu s čínskym výrobcom Huawei. Tá však onedlho zrejme skončí. Leica sa tak obzerá po novom mobilnom partnerovi, ktorým sa stal zrejme Sharp.

Firma ale môže spolupracovať s viacerými výrobcami, hovorí sa aj o Xiaomi. Príkladom takejto spolupráce je značka ZEISS. Jej optiky používajú smartfóny Sony aj Nokia.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať