harmonyOS

Huawei chce aktualizovať na HarmonyOS viac ako 100 existujúcich zariadení

Iba v Číne.

Spoločnosť Huawei už asi nepočíta s tým, že sa niekedy v blízkej budúcnosti dostane k operačnému systému Android. Preto sa sústredila na vývoj vlastného operačného systému HarmonyOS, ktorý má v pláne natlačiť do veľkého množstva zariadení.

HarmonyOS 2.0 beží v nových prémiových hodinkách Watch 3 a v tabletoch MatePad a MatePad Pro. Kompatibilný je však aj so staršími zariadeniami, ktoré výrobca uviedol na trh v posledných rokoch. Huawei s rozširovaním systému nebude otáľať, ako uvádza PhoneArena.

Už tento mesiac má byť aktualizácia dostupná pre zariadenia série P40, Mate 40, Mate 30 a vybrané tablety MatePad. V priebehu leta sa systém dostane do skladacieho Mate XS. Aktualizácia sa objaví aj v smartfónoch radu Mate 20, P30 a ďalších.

harmonyos
Foto: Huawei

Dokonca sa bude dať nainštalovať do starších smartfónov Mate 9 a P10. Tie si na update musia počkať do roku 2022. Celkovo má Huawei v pláne nahradiť OS Android vlastným HarmonyOS v približne stovke existujúcich modelov.

HarmonyOS zatiaľ len v Číne

Pokiaľ nejaké mobilné zariadenie od Huawei vlastníte, na HarmonyOS sa tešiť nemusíte. Aktualizácia bude totižto k dispozícii len spotrebiteľom na čínskom trhu. Vlastníkom smartfónov a tabletov Huawei z Európy musí stačiť OS Android bez aplikácií a služieb od Google.

Samozrejme, plány výrobcu sa môžu v budúcnosti zmeniť. Prioritu ale dostáva domáci čínsky trh, kde sa aplikácie a služby od Google nepoužívajú vo všeobecnosti. Zákazníci mimo Číny nemajú problém prejsť ku konkurenčným zariadeniam, aby získali prístup k službám spoločnosti Google.

HarmonyOS pre nich nemusí byť taký zaujímavý, keďže by v podstate zostali na tom istom – bez možnosti pracovať s aplikáciami a službami od Google.