Na palube SpaceX bolo aj 128 sepiol a pomaliek: Na Medzinárodnej vesmírnej stanici ich budú pozorovať

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu SpaceX dopravil čerstvé zásoby.

Cez víkend prebehla ďalšia, už štandardná, misia SpaceX. Kapsula Dragon 2 na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS vyniesla nielen zásoby, ale aj čosi navyše. Cestu do vesmíru totiž absolvovalo aj 128 sepiol radu Sepiolida. Živočíchy sú zvláštne tým, že v noci svietia.

Možno sa pýtate, že čo majú vedci za lubom. Experiment je postavený tak, aby skúmal vplyv mikrogravitácie na samotného živočícha a zároveň aj na symbiotickú baktériu Vibrio fischeri, objasňuje server VTM.

Dragon 2
Vesmírna loď Dragon 2 dopravila na ISS čerstvé zásoby.

Vedci totiž zatiaľ nemajú úplne jasno v tom, aký vplyv majú vesmírne misie na súžitie prospešných baktérií nielen v sepiolách, ale samozrejme v ľuďoch. Získané informácie využijú pri skúmaní obrovskej záťaže na organizmus astronautov pri dlhodobých misiách, ku ktorým sa ľudstvo blíži.

Okrem sepiol sa na ISS dostali tiež „vodné medvedíky,“ oficiálne pomalky. Tieto živočíchy sú známe tým, že sú extrémne odolné a mnohí z vás ich možno poznajú z domácich experimentov. Vedci sa chcú presvedčiť či si poradia aj s drsnými podmienkami vo vesmíre.

TIP REDAKCIE
Elektromobil od Xiaomi? Výroba sa rozbehne v roku 2024
Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať