Mark Zuckerberg

Facebook oslavuje: Hodnota spoločnosti v pondelok prekročila hranicu 1 bilióna dolárov

Stalo sa tak ešte včera, čiže v pondelok, kedy akcie Facebooku vzrástli o 4,2 %.

Facebook má dôvod na oslavu. Hodnota spoločnosti po výhre posledných súdnych sporov prekročila hranicu 1 bilióna dolárov. Stáva sa celkovo piatou americkou firmou, ktorej sa podarilo dosiahnuť a prekonať tento míľnik, píše Business Insider.

Stalo sa tak ešte včera, čiže v pondelok, kedy akcie Facebooku vzrástli o 4,2 %, konkrétne na hodnotu 355,64 amerických dolárov za akciu. Možné to bolo vďaka federálnemu sudcovi, ktorý zamietol dve žaloby podané ešte v decembri, a to zo strany Federálnej obchodnej komisie a skupiny generálnych prokurátorov jednotlivých štátov.

FTC zlyhala v podložení svojich tvrdení o tom, že Facebook “využíva silu monopolu, pričom si má držať viac ako 60 % trhu so sociálnymi sieťami”. Protimonopolný úrad však má celých 30 dní na to, aby svoju sťažnosť podal znovu.

facebook
Šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg Foto: CNET

Nekompromisné rozhodnutie sudcu pomohlo Facebooku začleniť sa do “biliónového klubu”

“Služby sociálnych sietí sú voľne dostupné, pričom presné vymedzenie toho, čo vôbec predstavuje sociálnu sieť – t. j. ktoré funkcie mobilnej aplikácie alebo webovej stránky spoločnosti sú zahrnuté do tejto definície a ktoré nie – je sotva krištáľovo jasné,” uviedol sudca James Boasberg vo svojom rozhodnutí, ktorým zamietol sťažnosť FTC. “Neschopnosť FTC poskytnúť akýkoľvek údaj o metrike (metrikách) alebo metóde (metódach), ktoré použila na výpočet podielu Facebooku na trhu, spôsobuje, že jej nejasné tvrdenie “viac ako 60 %” je príliš špekulatívne a nepresvedčivé na to, aby sa ním dalo riadiť,” dodal.

Sudca taktiež zamietol žalobu zo strany 46 štátov, ktorá spochybňovala kúpu služieb Instagram či WhatsApp. Podľa prokurátorov mal Facebook tieto akvizície učiniť za účelom vytlačenia konkurencie z trhu.

Facebook je tak piatou spoločnosťou v tzv. “biliónovom klube”. A nakoľko bola založená len v roku 2004, je zároveň aj najmladšou spoločnosťou, aká sa kedy do tejto skupiny začlenila.