Unikli dáta z daňového úradu: Elon Musk v roku 2018 na daniach zaplatil 0 dolárov

Jedného času najbohatší človek by mohol platiť aj viac.

Najbohatší ľudia na svete často neplatia tak vysoké dane, ako by sedliacky rozum kázal. Vyplýva to z informácií získaných serverom ProPublica, ktorému sa podarilo získať dáta z amerického daňového úradu. Niekoľkým miliardárom sa vďaka rôznym „dieram“ v systéme podarilo znížiť základ dane tak nízko, až skončili na nule.

Patrí medzi nich aj generálny riaditeľ spoločností Tesla, SpaceXThe Boring Company, Elon Musk, ktorý daňovému úradu neodviedol jediný dolár. Podobný husársky kúsok sa podaril aj ďalšiemu rekordmanovi v bohatstve – Jeffovi Bezosovi, ktorý na daniach neodviedol ani cent v rokoch 2007 a 2011.

Zistenia potvrdzujú podozrenia z toho, že najbohatší ľudia na svete do pokladničky prispievajú málo alebo vôbec, zatiaľ čo skromnejšie zarábajúci ľudia naopak neprimerane viac. Zistenia ProPublica sú ešte desivejšie.

FOTO: Wykop

Elon Musk zďaleka nie je jediný

25 najbohatších ľudí v Spojených štátoch si medzi rokmi 2014 až 2018 prilepšilo o 401 miliárd dolárov. Za rovnaké obdobie však odviedli len 13,6 miliardy dolárov, teda 3,4 %. Takto nízke dane by sa páčili aj nejednému z nás.

Ako je to teda možné? Najbohatší ľudia majú aj veľmi šikovných účtovníkov, ktorí im pomáhajú „optimalizovať“ dane. Jeff Bezos v roku 2011 dokonca povedal, že prerobil. Jeho investície vraj výrazne prevážili príjem. Daňový úrad mu tak v danom roku priznal daňovú úľavu vo výške 4 000 dolárov.

Americký prezident Joe Biden.

USA sa dlhú dobu snažia riešiť problém s unikajúcimi neplatičmi. Ako ProPublica komentuje, kongres často neschváli ani malé zmeny, nie to ešte veľké. Bidenova administratíva sa však zaviazala, že s tým niečo spraví. Pre extrémne bohatých zvyšuje daň z 37 % na 39,6 %. Do ekonomiky chce priniesť až 3,6 trilióna dolárov. Ako však The New York Times poznamenal, republikáni majú k plánu výhrady, a preto pravdepodobne opäť neprejde.

Zmeny by však popravde tak či tak neriešili diery v zákone, vďaka ktorým miliardári neplatia žiadne, alebo len veľmi malé dane.