apple AirPower

Apple vyvíja nabíjanie budúcnosti: iPhone sa nabije vzduchom na diaľku

Konkurencia pre Mi Air Charge?

Apple aktuálne pracuje na širokej škále nových produktov, a to ako z oblasti softvéru, tak i z oblasti hardvéru. Do tej druhej skupiny sa začleňujú napríklad aj nabíjačky, ktoré podľa nových informácií od Marka Gurmana z Bloomberg onedlho pokročia na novú úroveň. Spoločnosť totiž údajne chystá hneď dve nové nabíjačky.

Gurman informuje, že Apple stále experimentuje s bezdrôtovou nabíjačkou, ktorá by bola schopná nabíjať viac zariadení súčasne, napríklad smartfón iPhone, hodinky Apple Watch a slúchadlá AirPods. Tento koncept vôbec nie je nový. Pripomína nabíjačku AirPower, ktorú firma predstavila v roku 2017 popri iPhone 8, 8 Plus a iPhone X, no neskôr od nej musel kvôli viacerým problémom upustiť. Projekt bol oficiálne zrušený v marci 2019.

Projekt zlyhal z viacerých dôvodov. Inžinieri Apple nedokázali vyriešiť nepríjemné problémy, ktorými nabíjačka trpela. Týkali sa napríklad spojenia so zariadeniami a prehrievania. Ako náhradu nám výrobca neskôr predstavil MagSafe. To však neznamená, že na koncet AirPower nadobro zanevrel. Práve naopak, vyzerá to, že ho v budúcnosti prinesie späť k životu. Nie je však úplne isté, v akej konkrétnej podobe dorazí.

AirPower
AirPower

Apple sa púšťa aj do nabíjania vzduchom

To vraj ale nie je všetko, čo Apple vo svojej dielni aktuálne pripravuje. Okrem bezdrôtovej nabíjačky, ktorá dokáže nabíjať viacero zariadení súčasne, má pracovať aj na nabíjačke, ktorá by zvládla vybrané zariadenie (s najväčšou pravdepodobnosťou smartfón) nabíjať na diaľku. Ani tento koncept však nie je nový. S náčrtom revolučnej technológie prišlo pár mesiacov dozadu čínske Xiaomi. V tomto prípade nesie názov Mi Air Charge.

A pri Xiaomi ešte na moment ostaneme. Ako už bolo spomenuté vyššie, Apple pri AirPower zlyhal, pričom sa odvolával na viaceré problémy a tento spôsob nabíjania označil za prakticky nemožný. Čínsky výrobca spotrebnej elektroniky však toto vzal ako dôležitú výzvu. A uspel. Na konci marca predstavil vlastnú verziu AirPower. Viac si o tejto téme môžete prečítať tu.

Aj napriek tomu je ale potešujúce vidieť, že to Apple nevzdáva a stále sa snaží svojim zákazníkom ponúknuť tie najmodernejšie technológie, a to aj v oblasti, v ktorej výrobca nikdy nejak extrémne nevynikal. Predsa len zatiaľ čo jeho najnovší smartfón, iPhone 12 Pro Max, disponuje podporou pre 20 W rýchle nabíjanie, konkurencia zo sveta Androidu ponúka nabíjanie o výkone, ktoré sa rovná niekoľkým násobkom tohto čísla. A to nielen v rámci drôtového, ale aj bezdrôtového nabíjania.