Európska únia

Koniec vláčeniu dokladov? Európska únia chce všetkým občanom poskytnúť prístup k digitálnej peňaženke

Riešenie výhodné pre obe strany.

Každý, kto práve číta tento článok, má niekde blízko položenú či umiestnenú peňaženku s dokladmi a platobnými kartami. Ide o nevyhnutnú potrebu, nakoľko nikdy neviete, kde a kedy sa budete musieť preukázať. Zrejme už v blízkej budúcnosti však budete môcť peňaženku nechávať doma, nech už sa vychystáte kamkoľvek. Postará sa o to samotná Európska únia, informuje server Reuters.

Doba pokročuje, digitalizuje sa. Aktuálne sa v rámci kariet, ktoré nosíme v peňaženke, vzťahuje viac-menej len na platobné karty, ktoré nahrádzajú moderné smartfóny s platobnými aplikáciami a podporou pre komunikáciu s terminálmi. Je však vysoko pravdepodobné, že sa digitalizácia už čoskoro posunie a ovplyvní aj používanie nevyhnutných dokladov, ako je napríklad občiansky či vodičský preukaz.

Pandémia COVID-19 stimulovala pokrok online služieb

Ako? Hlavné orgány EÚ propagujú koncept digitálnej peňaženky, ktorá, ako samotný názov naznačuje, poslúži ako náhrada za tú fyzickú, ktorú nosíme vo vrecku. Ide o priamu reakciu na pandémiu COVID-19, ktorá vynútila a stimulovala pokrok v oblasti online služieb. Rovnako ako pri tradičnej peňaženke, aj do tej digitálnej bude môcť užívateľ umiestniť (nahrať) potrebné množstvo dokladov, ktorými sa následne bude v prípade potreby preukazovať.

Zdroj: Dom J (Pexels)

Podľa dokumentu Komisie, do ktorého nahliadla agentúra Reuters, sa digitálna peňaženka “môže používať kdekoľvek v EÚ za účelom identifikácie a autentifikácie pre prístup k službám vo verejnom a súkromnom sektore, pričom občania môžu kontrolovať, s ktorými dátami sa komunikuje a ktoré sa používajú”. Celý dokument má 73 strán.

Digitálna peňaženka zrejme nebude povinná

Nasadenie tohto systému je výhodné nielen pre občanov, ale aj pre samotnú EÚ. Tá z neho údajne v priebehu len piatich rokov môže vyťažiť až 9,6 miliardy eur, pričom súčasne sa vytvorí viac ako 27 tisíc pracovných pozícií. Pomôcť dokonca môže aj životnému prostrediu.

Pre občanov digitálna peňaženka predstavuje komfort a ušetrený čas, čo sa v dnešnej uponáhľanej dobe, kde každá minúta znamená peniaze, náramne hodí. Otázkou by mohli byť starší obyvatelia, ktorí nie sú až tak zruční v oblasti technológií. Dobrou správou však je, že digitálna peňaženka zrejme nebude povinná.

Dá sa povedať, že všetko je zatiaľ len koncept. Nie je úplne isté, akú konkrétnu podobu si digitálna peňaženka osvojí. Dočkať by sme sa jej ale mali už relatívne čoskoro, možno už budúci rok.