COVID-19 na Slovensku spôsobil najviac úmrtí: Zomrelo naň až 39 % osôb

Štatistický úrad zverejnil najnovšie čísla za uplynulý štvrťrok.

To, aká vážna bola a stále je pandémia, v ktorej sa momentálne nachádzame, podčiarkujú najnovšie informácie zo štatistického úradu. Na následky ochorenia COVID-19 totiž za prvé tri mesiace tohto roka zomrelo viac ľudí, ako na tradične najčastejšiu príčinu smrti – choroby obehovej sústavy. Takmer štyri pätiny úmrtí na koronavírus boli seniori nad 65 rokov.

COVID-19 spôsobil na Slovensku v 1. štvrťroku tohto roka úmrtie 9,4 tisíca ľudí, čo predstavovalo 39 % percent z celkového počtu úmrtí zaznamenaných v krajine (zomrelo vyše 24-tisíc osôb). Znamená to, že štyri z desiatich úmrtí na Slovensku spôsobil koronavírus.

Nová infekcia bola súčasne najčastejšou príčinou úmrtí spomedzi všetkých príčin a predbehla aj choroby obehového systému či nádory, ktoré patria dlhodobo k dvom najčastejším príčinám úmrtí na Slovensku. Vyplýva to z predbežných údajov o príčinách úmrtí za 1. štvrťrok 2021, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad SR.

COVID-19 a úmrtia, ktoré spôsobil.
Zdroj: Štatistický úrad SR

Spolu s minuloročnými 4-tisíc obeťami pandémie tak koronavírus ku koncu marca 2021 spôsobil v súhrne na Slovensku úmrtie takmer 13,4 tisíca osôb.

TIP REDAKCIE
POZOR: Uniklo 190 infikovaných aplikácií! Kradli peniaze, ak ich máte, urýchlene ich odinštalujte!
Zdroj: Štatistický úrad SR

COVID-19 ako najčastejšia príčina

„COVID-19 bol najčastejšou príčinou úmrtí v každom z prvých troch mesiacov roka 2021, je to nový fenomén. Počas posledných mesiacov roka 2020 bol ešte na druhom mieste za chorobami obehového systému. Tie na Slovensku dlhodobo dominujú príčinám úmrtí,“ spresnila Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Najviac úmrtí v absolútnej hodnote spôsobil koronavírus v januári, keď mu podľahlo 3,4 tisíca osôb. V dvoch nasledujúcich mesiacoch počet obetí klesal. Druhou najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku boli choroby obehovej sústavy, podieľali sa na 33 % úmrtí, nasledovali nádory (13 %), choroby dýchacej sústavy (6 %) a choroby tráviacej sústavy (3 %). Týchto päť najčastejších príčin spôsobilo spolu 93 % úmrtí. Príčiny úmrtí sa klasifikujú podľa 22 skupín ochorení Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH).

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať