oneplus watch

OnePlus Watch: Ako je na tom čipset, operačný systém alebo výdrž v GPS režime?

Nové podrobnosti o hodinkách OnePlus.

OnePlus Watch sú prvými inteligentnými hodinkami známeho čínskeho výrobcu, ktorý ich predstavil len nedávno, spolu so smartfónmi OnePlus 9 a 9 Pro.

OnePlus Watch vyzerajú ako Galaxy Watch Active2 a sú relatívne dostupné. Na oficiálnej stránke sa začnú predávať od 26. apríla za 159 eur. Hodinky časom dorazia aj na náš trh, na podrobnosti však stále čakáme.

Ešte pred predstavením hodiniek sa špekulovalo, že ich bude poháňať operačný systém Wear OS. Výrobca sa ale rozhodol použiť vlastný operačný systém. Čo bolo dôvodom? OnePlus ponúka vysvetlenia vo svojom fóre, kde odpovedal na otázky zvedavých používateľov.

oneplus watch
Foto: OnePlus

OnePlus sa skutočne rozhodoval medzi Wear OS a vlastným operačným systémom RTOS (Real Time OS). Obe riešenia majú podľa neho veľa skvelých vecí, no aj negatíva. Tým najzásadnejším bola výdrž batérie.

Na základe prieskumu výrobca zistil, že za najväčší nedostatok hodiniek s Wear OS spotrebitelia považujú slabú výdrž na jedno nabitie. Keďže chcel OnePlus dosiahnuť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť, priklonil sa k vlastnému operačnému systému, ktorý je energeticky nenáročný.

To však automaticky znamená, že hodinky prišli o výhody spojené s Wear OS, akými sú dostupnosť aplikácií, množstvo rôznych ciferníkov alebo jednoduchšie pripojenie k väčšej škále smartfónov. Dobrá výdrž batérie tak bola zjavne dôležitejšia ako všetky tieto faktory.

oneplus watch
Foto: OnePlus

Hodinky OnePlus Watch nedisponujú funkciou AOD – vždy zapnutej obrazovky. Vývojári sa však touto funkciou zaoberajú a je možné, že ju do hodiniek pridajú formou softvérovej aktualizácie.

Prínos ale ešte musia vyhodnotiť, keďže hrozí, že výrazne ovplyvní výdrž na jedno nabitie. Nepretržité zobrazovanie času a ďalších informácií by mohlo výdrž hodiniek skrátiť až o rovnú polovicu.

TIP REDAKCIE
Huawei Nova 9 prichádza na Slovensko so 66 W nabíjaním a 120 Hz OLED displejom

Zaujímavosťou je, že v hodinkách OnePlus netiká čipset Snapdragon Wear alebo konkurenčný MediaTek. Inžinieri stavili na „trojčipové“ riešenie v podobe mikroprocesorov STM32, Apollo 3 a Cypress.

Najvýkonnejším je STM32, riadi interaktívne užívateľské prostredie hodiniek a zobrazovanie obsahu na obrazovke. Prítomnosť „nekomerčných“ čipov prekážkou nie je, keďže aplikácie tretích strán hodinky nepodporujú a v blízkej budúcnosti sa na tom ani nič nezmení. Ak niekedy vôbec.

oneplus watch
Foto: OnePlus

OnePlus Watch sa dajú pripojiť k akémukoľvek smartfónu s operačným systémom Android 6.0 Marshmallow. So smartfónmi iPhone sa hodinky momentálne používať nedajú. Výrobca pripomína, že športovo-zdravotné údaje je možné synchronizovať aj s aplikáciou Google Fit, nielen s OnePlus Health.

Ďalej spresnil, že hodinky sú hrubé 10,9 milimetra a remienky majú šírku 22 milimetrov. Pri kúpe lepšieho remienka tretej strany tak treba myslieť na to, aby mal takúto šírku. Informácia o 14-dňovej výdrži, ktorá zaznela počas predstavenia hodiniek, je určite pôsobivá.

Ako však vieme, výdrž hodiniek výraznejšie kolíše podľa toho, ako intenzívne sú používané. Pasívni nosiči hodiniek nabíjačku nehľadajú tak často ako aktívni športovci, ktorí pravidelne využívajú monitorovacie funkcie.

Podľa odpovede na fóre OnePlus hodinky znesú 25 hodín prevádzky pri nepretržitom sledovaní umiestnenia cez integrované GPS. OnePlus Watch by tak mali bez problémov vydržať celodennú túru, víkendový výlet na bicykloch alebo inú podobnú aktivitu.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať