SpaceX pripravuje novú vesmírnu misiu, na palube budú “iba” civilisti

A jeden veliteľ.

SpaceX, svetoznáma spoločnosť vedená vizionárom a aktuálne najbohatším človekom planéty, Elonom Muskom, pripravuje novú vesmírnu misiu. Už na konci tohto roku vyšle do vesmíru raketu, ktorej posádku budú tvoriť “len” civilisti, informuje publikácia The Verge.

Pochopiteľne, v rakete, ktorá opúšťa zemský povrch, nemôžu sedieť len civilisti. Celá posádka sa bude skladať zo štyroch ľudí, pričom traja budú náhodne zvolení občania. Posledné kreslo je rezervované pre Jareda Isaacmana, skúseného pilota, ktorý bude zohrávať úlohu veliteľa misie. Okrem toho pôsobí aj ako CEO spoločnosti Shift4 Payments.

Jared daroval 100 miliónov amerických dolárov nemocnici St. Jude Children’s Research Hospital. Celkovo však nemocnici plánuje venovať až 200 miliónov dolárov. Zvyšnú čiastku sa tak rozhodol získať na báze dobrovoľných príspevkov od občanov. Každý, kto prispeje čiastkou vyššou ako 10 dolárov, má šancu byť zvolený ako jeden z členov posádky. Výsledná skupina bude predstavená niekoľko týždňov pred vzletom.

“Ide o významný míľnik v rámci umožnenia prístupu do vesmíru všetkým ľuďom,” tvrdí Elon. Konkrétne má ísť o časť ešte vyššieho cieľu, ktorým je s postupom času znižovať náklady a tým pádom umožniť cestu do vesmíru úplne každému.

Skupinka poletí ako misia Inspiration4

Misia nesie názov Inspiration4 a bude štartovať z územia štartovacieho komplexu v Kennedy Space Center, konkrétne z rampy 39A. Posádka včas absolvuje špeciálny tréning s dôrazom kladeným predovšetkým na orbitálnu mechaniku, prácu pri mikrogravitácii či nulovej gravitácii a ďalšie formy stresových testov. Tréning však vynikajúco poslúži aj na vzájomné spoznanie sa a vytvorenie kolektívu.

4-členná posádka následne strávi maximálne 5 dní na palube kapsuly Crew Dragon, ktorá bude obiehať okolo Zeme každých 90 minút, stojí v pravidlách súťaže. “Ostatné parametre misie budú čisto na Jaredovi,” hovorí Elon. Plánuje sa, že misia bude trvať od 2 do 4 dní, no ak budú chcieť členovia posádky ostať dlhšie, resp. ešte jeden deň, šéf SpaceX s tým rozhodne nebude mať problém.

TIP REDAKCIE
Trump chystá vlastnú sociálnu sieť: TRUTH Social môže prísť už v roku 2022!
Crew Dragon od SpaceX
Zdroj: wikipedia.org

Samozrejme, cesta do vesmíru nie je vhodná pre každého. Z tohto dôvodu existuje sada pravidiel, ktorá definuje, kto sa môže zapojiť a kto nie.

Účastníci musia byť vhodní ako po psychickej, tak i po fyzickej stránke. Spočiatku však musia spĺňať hlavne fyzické kritéria, podľa ktorých musí vhodný účastník merať menej ako 200 cm a vážiť menej ako 113 kg. Psychiku otestuje najmä tréning, ktorého časti sú opísané vyššie.

SpaceX poskytne “alternatívnu výhru”

Čo ak sa ale niečo pokazí a tým pádom bude musieť byť štart posunutý na ďalší rok alebo dokonca ešte neskôr? V takom prípade majú víťazi výberového konania získať “alternatívnu výhru” v podobe 150 000 amerických dolárov, čo je dosť slušná cena útechy.

SpaceX má mať na koniec tohto roka naplánovanú ešte jednu misiu s názvom Ax-1. Jej posádku budú tvoriť 4 súkromní astronauti, z ktorých každý bude musieť zaplatiť 55 miliónov amerických dolárov. Za túto sumu získajú povolenie absolvovať 8-dňovú cestu k ISS.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať