starship zaciatok

SpaceX to dokázal: Raketa Starship vyletela do výšky 12 km, pri pristaní explodovala

SpaceX je opäť o krôčik bližšie k nahradeniu rakiet Falcon väčšou a výkonnejšou raketou Starship. Vyplýva to z testu, ktorý prebehol len pred pár minútami.

SpaceX je opäť o krôčik bližšie k nahradeniu rakiet Falcon väčšou a výkonnejšou raketou Starship. Vyplýva to z testu, ktorý prebehol len pred pár minútami.

Starship prototyp „SN8“ odštartovala 9. decembra o 23:40 po krátkom zdržaní. Po úspešnom štarte ju 3 motory Raptor vyniesli do výšky približne 12 kilometrov. Od Starship sa čakalo niekoľko manévrov, medzi ktoré okrem štartu patrilo aj úspešné prekrútenie sa „na brucho,“ vypnutie motorov, otestovanie klapiek ovládajúcich orientáciu lode a následne pristátie.

Keď sa Starship po krátkom, no hlavne kontrolovanom, páde priblížila k Zemi, dva z troch motorov Raptor sa opäť zapli a raketu otočili do vertikálnej polohy. Bohužiaľ, nespomalili ju dostatočne a pri kontakte so Zemou explodovala.

starship pristatie

Aj napriek tomu, že sa explózia môže zdať ako zlyhanie, to tak nemusí byť. Pre SpaceX ide o prototyp, ktorý musia samozrejme vylepšiť a práve toto im poskytne cenné dáta.

Na výsledok testu na Twitteri zareagoval aj šéf SpaceX Elon Musk, ktorý tímu pogratuloval a zhodnotil, že všetko, až na pristátie, fungovalo presne tak ako malo. Spaceship vykonala všetky manévre presne tak, ako sa očakávalo.

SpaceX má už teraz dokončené alebo veľmi blízko dokončenia dva ďalšie prototypy, SN9 a SN10. Podľa dostupných informácií sú pripravené na okamžitý test. Pochopiteľne, ďalšie testy prebehnú až po tom ako SpaceX vyhodnotí dnešný výsledok.

Total
3
Zdieľaní