Spojenie snov: Samsung Exynos s AMD rozdrvil Apple A14 Bionic | Neoficiálne testy

Samsung Exynos s AMD môže Apple uštedriť tvrdú ranu.

Samsung nové vlajkové lode predstavil s vynoveným čipsetom Exynos 2100, ktorý si napravil povesť a tento rok sa už viac-menej rovná alternatíve v podobe Qualcomm Snapdragon 888. V jeho útrobách sa však stále nachádza grafický čip Mali G78 MP14. V budúcnosti sa to s najväčšou pravdepodobnosťou zmení. Vďaka grafickému čipu Radeon od AMD postavenom na architektúre RDNA máme očakávať výrazný skok vo výkone.

Samsung zatiaľ oficiálne nepotvrdil, kedy by mohlo dôjsť k predstaveniu nového riešenia a jeho následnému zaradeniu do niektorého zo zariadení. To, že sa obe spoločnosti blížia do finále ale podporujú neoficiálne výsledky testov, ktoré naznačujú, že to už dlho trvať nebude.

Aký vysoký výkon možno očakávať? Naozaj vysoký, ak sú teda testy pravdivé. Integrovaný grafický čip Radeon od AMD v čipsete Exynos má totiž byť o 25 % až 100 % výkonnejší než grafický čip v Apple A14 Bionic poháňajúci aktuálnu generáciu smartfónov iPhone 12.

Exynos s AMD môže byť výkonnejší než Apple A14

To či sa spoluprácou Samsungu a AMD podarí čipom Exynos prekonať aj chystaný čip Apple A15 je zatiaľ otázne. Apple totiž každoročne výrazne zvyšuje grafický výkon a momentálne je ťažké odhadnúť k akému posunu dôjde. Každopádne, Samsung je na dobrej ceste stať sa konkurencieschopným.

Na záver treba dodať, že momentálne nemáme k dispozícii oficiálne informácie. Ide len o neoficiálne a hlavne syntetické testy. To znamená, že výsledky boli namerané v aplikáciách, ktoré umelo vyťažia procesor na maximum. Taktiež nie je jasné, pre aké zariadenia chystá Samsung čip s grafikou AMD. Je totiž možné, že sa vôbec nemusí dostať do smartfónov, ale skôr do tabletov alebo po vzore Apple M1 do notebookov.