Nový Apple M1 je podľa nezávislej analýzy najrýchlejším čipom pre notebooky na svete

Skutočnosť, že M1 skutočne je najrýchlejším procesorom pre notebooky na svete, vychádza z údajov o A14, ktorý možno nájsť v interiéri najnovších iPhonov.

Spoločnosť Apple nedávno počas tlačovej konferencie predstavila svoj nový procesor, Apple Silicon, s označením M1. Reč je o 8-jadrovom čipe vyrobenom špičkovým 5 nm procesom, čo je dôvod, prečo doň výrobca dokázal dostať až 16 miliárd tranzistorov. Už len tieto informácie sú jasným náznakom, že procesor rozhodne má čo ponúknuť.

Apple sa pri vývoji svojho prvotriedneho čipu nesústredil len na zlepšenie energetickej efektivity, ale aj výkonu. Inými slovami, M1 dokáže podať masívny výkon pri doslova minimálnej spotrebe. Ako veľmi minimálnej? V porovnaní s notebookmi bežiacimi na operačných systémoch Windows či Linux má byť spotreba štvrtinová.

Pochopiteľne, čip poháňa najnovšie MacBooky, ktoré boli predstavené bok po boku s Apple M1. Hlavnými atrakciami boli modely MacBook Air a MacBook Pro, ktoré vďaka M1 sľubujú rekordnú výdrž a zároveň aj bezkonkurenčne najvyšší možný výkon. V prípade lacnejšieho MacBook Air sa má výdrž na jedno nabitie predĺžiť o 6 hodín, pri drahšom MacBook Pro až o 10 hodín.

Najvýkonnejší CPU pre notebooky?

M1 rozhodne má čo ponúknuť. Podľa nezávislej analýzy od AnandTech, na ktorú upozornila publikácia 9to5Mac, má dokonca ísť o vôbec najrýchlejší čipset pre notebooky.

Samozrejme, analýza vyzdvihla aj určité negatíva, ako napríklad porovnávanie výdrže a výkonu čipu s inými notebookmi. Vyššie sme spomenuli, že Apple svoj čip porovnával s konkurenčným procesorom v notebookoch s operačnými systémami Windows či Linux. Akým? To nikto nevie. Rovnaký problém, ktorý sa taktiež nezaobišiel bez kritiky, sa má týkať aj grafického procesora.

Áno, určité mínusy sa nájdu, no v tomto prípade sú dôležitejšie skôr plusy. Skutočnosť, že M1 skutočne je najrýchlejším procesorom pre notebooky na svete, vychádza z údajov o A14, ktorý možno nájsť v interiéri najnovších iPhonov.

Aby sme to čo najviac zjednodušili, A14 v benchmarkoch dosiahol skutočne famózne výsledky. Dá sa povedať, že jediným problémom preň boli najnovšie čipy od AMD, čo je naozaj veľmi slušné, priam až zarážajúce. “Keď sa pozrieme na výsledky testovania čipu A14 a na skutočnosť, že len mierne zaostáva za novými Zen3 od AMD, je viac než isté, že M1 získa titul najrýchlejšieho CPU pre notebooky na svete,” deklaruje AnandTech.

Samozrejme, stále ide o nezávislú analýzu, čiže si týmto tvrdením nemôžeme byť 100-percentne istí. No na druhú stranu, argument, ktorý AnandTech vo svojej analýze uvádza, je rozhodne veľmi presvedčivý. Aký je váš názor?

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať