Spermia

Štúdia: Muži, ktorí prekonali koronavírus, majú väčší problém splodiť deti

Koronavírus má vplyv na plodnosť a môže spôsobiť zápal semenníkov.

Keď sa zdalo, že o koronavíruse, resp. o nepriaznivých účinkoch tohto vírusu, vieme všetko, prichádza správa týkajúca sa plodnosti u mužov, ktorí prekonali COVID-19.

Vírus totiž podľa najnovších zistení dokáže zabiť spermie a spôsobiť zápal v semenníkoch, a to až do bodu, kedy je pre niektorých ľudí takmer nemožné splodiť deti. Vyplýva to z najnovšej štúdie publikovanej v špičkovom žurnále Reproduction.

Vplyv na spermie je priamo spojený s nižšou kvalitou spermií a zníženým potenciálom plodnosti,povedal vedúci štúdie, Behzad Hajizadeh Maleki v tlačovej správe. „Aj keď tieto účinky mali tendenciu sa časom zlepšovať, u pacientov s COVID-19 zostali výrazne až abnormálne vyššie,“ komentuje výsledky štúdie.

Koronavírus rozhádal vedcov

S výsledkami sa nestotožňujú všetci vedci, hlavne pri pohľade na dlhodobý časový horizont.

Muži by sa nemali hneď ľakať,povedala Alison Campbell, riaditeľka embryológie v CARE Fertility Group v Británii. „Momentálne neexistuje definitívny dôkaz o dlhodobom poškodení spermií alebo plodnosti spôsobeným ochorením COVID-19.“

TIP REDAKCIE
Obrovský pokrok: Americkí chirurgovia úspešne transplantovali prasaciu obličku do ľudského tela!

Keď sa však vedci doťahujú o tom či má niečo vplyv na plodnosť alebo nie, nie je dobrým znamením. Hlavne v čase, keď plodnosť u mužov postupne klesá, by mala byť tejto otázke venovaná náležitá pozornosť.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať