Facebookom sa šíri zmanipulovaná fotka Zuzany Čaputovej. Schválne ju zdieľal aj Ľuboš Blaha

Schválne zmanipulovaná fotografia prezidentky Zuzany Čaputovej sa šíri rýchlo. Pomohol tomu aj poslanec Smeru Ľuboš Blaha.

Najväčšia sociálna sieť na svete, Facebook, na Slovensku zatiaľ neúspešne bojuje proti konšpirátorom, ktorí majú veľké zastúpenie v štatistikách celkového dosahu takýchto príspevkov. Medzi najnovší kus konšpirátorského obsahu patrí zmanipulovaná fotka prezidentky Zuzany Čaputovej na stretnutí s prezidentom Česka Milošom Zemanom.

Na fotomontáž v utorok upozornila agentúra AFP, ktorú neskôr citoval server Omediach.com. Čaputová má na upravenej fotografii povýšenecký a „zhnusený“ výraz. Fotografia sa prvýkrát objavila v skupine „Znížme platy politikom“ ešte 11. februára s textom „Konečne sa ukázala práva tvár skládky menom Zuzana Čaputová. Hanba na stretnutí V 4 sa Čaputová nevmestila do kože. Urazila svojim povýšeneckým a zhnuseným výrazom Českého prezidenta Zemana. Česi sú pobúrení z tohoto neprijatelskeho a primitívneho gesta hlavy SR. Tento obrázok samozrejme obletí celý svet,cituje príspevok agentúra AFP.

Pozn. red. Text sme schválene neopravili, publikovaný je tak, ako sa šíril.

TIP REDAKCIE
Apple predstavil MacBook Pro pre rok 2021: Majú 120 Hz displej, šialený výkon a dôležité porty!
Zdroj: AFP

Zmanipulovaná fotka: Aký je originál?

Príspevok celkovo zdieľalo vyše štyri tisíc ľudí. V skutočnosti však ide o fotografiu, ktorá vznikla v októbri 2019 počas samitu V4. Agentúre AFP sa podarilo vypátrať aj pôvodnú fotografiu pochádzajúcu od fotografa ČTK Víta Šimáneka.

Zmanipulovaná fotka a jej originál
Originálna fotografia od fotografa z ČTK. Zdroj

Neboli by sme na Slovensku, ak by sa po tomto zistení konšpirácia jednoducho prestala šíriť. Práve naopak, použiť sa ju rozhodol poslanec za Smer, Ľuboš Blaha. V stredu ju zdieľal aj s urážlivým, resp. sexistickým slovníkom na svojej Facebookovej stránke. Na jasnú fotomontáž ho upozornil Denník N, samotný príspevok neskôr doplnil podobne sarkastickým textom.

Príspevok Ľuboša Blahu používa zmanipulovanú fotku. Neodstránil ju ani po upozornení zo strany Denníka N.

Upravenú fotografiu na profile ponechal, v čase písania tohto článku má už 8,5 tisíc reakcií, 2 tisíc zdieľaní a 1,6 tisíc komentárov.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať