Apple tlačí užívateľov iPhonov a iPadov k aktualizovaniu svojho zariadenia. Dôvodom je bezpečnosť

Aktuálna verzia má obsahovať až 3 potenciálne hrozby.

Apple tlačí užívateľov svojich smartfónov a tabletov k stiahnutiu najnovšej aktualizácie operačného systému. Bezpečnosť aktuálnej verzie trpí niekoľkými chybami, ktoré môžu byť zneužité hackermi. Nová verzia iOS má tomuto riziku zabrániť. Na novinku upozornil server LADbible.

Informácia vychádza z príspevku na stránke podpory, v ktorom Apple hovorí o hneď troch problémoch týkajúcich sa bezpečnosti. Prečo sa o nich dozvedáme až teraz? Spoločnosť údajne nemohla zverejniť, prediskutovať či ani potvrdiť existenciu chýb, nakoľko musela počkať na podrobné vyšetrenie a vznik bezpečnostnej záplaty alebo aktualizácie.

Ďalej tvrdí, že dve z troch chýb boli objavené v prostredí WebKit, open-source engine používanom prehliadačom Safari. Posledná, tretia, sa našla v Kernel, čo je časť štruktúry operačného systému.

Všetky tri “diery” boli nahlásené anonymným užívateľom. Postihovať majú iPhony novšie ako model iPhone 6s (vrátane) a iPady novšie ako model iPad Air 2 (vrátane). Podľa Wired je riziko útoku na užívateľa veľmi malé, no aj napriek tomu by si všetci mali stiahnuť najnovšiu verziu operačného systému, konkrétne iOS 14.4. Predsa len, istota je guľomet.

iOS 14 - Apple

iPhony si nerozumejú so zdravotnými pomôckami. Apple ponúka hneď niekoľko odporúčaní

Žiaľ, nie všetko ide opraviť jedinou aktualizáciou softvéru. Ak si spomínate, nedávno sa objavili sťažnosti, ktoré odsudzovali iPhony kvôli ich nechcenej schopnosti narúšať (či úplne znemožniť) chod zdravotníckych prístrojov, ako je napríklad kardiostimulátor. Z tohto dôvodu sa užívateľom odporúča, aby držali svoj iPhone od takýchto zariadení na vzdialenosť najmenej 15 cm.

iPhony sú totižto vybavené magnetmi a niekoľkými ďalšími komponentami, ktoré generujú elektromagnetické polia. Práve tie môžu mať za následok nesprávnu funkcionalitu zdravotníckeho vybavenia.

TIP REDAKCIE
Google odhalil podrobnosti čipsetu Tensor: S čím presne máme tú česť?

Najhoršie je na tom najnovšia séria, resp. iPhone 12, ktorá má v sebe najviac magnetov zo všetkých. Dôvodom je ich kompatibilita s bezdrôtovými nabíjačkami MagSafe. Apple však tvrdí, že ani tieto modely by nemali predstavovať “väčšiu hrozbu”.

Logicky to však znamená, že zdravotné pomôcky môžu negatívne ovplyvňovať aj nabíjačky MagSafe, nielen iPhony. “Zdravotnícke zariadenia, ako napríklad implantované kardiostimulátory či defibrilátory, môžu obsahovať senzory, ktoré v prípade blízkeho kontaktu môžu reagovať na magnety,” varuje Apple. “Aby ste sa vyvarovali akejkoľvek možnej interakcii, udržujte svoj iPhone a MagSafe v bezpečnej vzdialenosti od zariadenia (viac ako 15 cm alebo viac ako 30 cm, ak práve prebieha bezdrôtové nabíjanie).”

Užívateľom, ktorých sa toto varovanie týka, taktiež odporúča konzultáciu s lekárom alebo výrobcom konkrétneho prístroja, aby presnejšie vedeli, čo je bezpečné a čo nie. “Výrobcovia zvyčajne poskytujú bližšie informácie ohľadom bezpečného používania zdravotných pomôcok v blízkosti bezdrôtových alebo magnetických produktov, aby sa predišlo možnému narušeniu,” dodáva.

Azda najlepšia rada však prišla úplne nakoniec: “Ak podozrievate iPhone alebo MagSafe z narúšania chodu vášho zdravotníckeho zariadenia, prestaňte používať svoj iPhone a MagSafe.”

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať