Vedci upozorňujú: iPhone 12 dokáže znefunkčniť kardiostimulátor

Nová štúdia publikovaná v špičkovom žurnále Heart Rhythm naznačuje, že iPhone 12 má potenciál znefunkčniť život zachraňujúce zariadenie – kardiostimulátor.

Nová štúdia publikovaná v špičkovom žurnále Heart Rhythm naznačuje, že iPhone 12 má potenciál znefunkčniť život zachraňujúce zariadenie – kardiostimulátor. Dôvod je pritom celkom jasný.

Súčasťou konštrukcie nových iPhonov je aj silný magnet, ktorý je súčasťou systému MagSafe. Snaha Apple uľahčiť bezdrôtové nabíjanie tak má aj temnú stránku, informoval server Gizmodo.

So zistením prišli výskumníci z Henry Ford Heart and Vascular Institute. Upozorňujú, že silné neodymiové magnety umiestnené okolo cievky určenej pre bezdrôtové nabíjanie dokážu úplne znefunkčniť kardiostimulátor Medtronic.

Keď sme iPhone 12 priložili na ľavú stranu oblasti hrudníka, kardiostimulátor prestal fungovať. Tento jav pretrvával až kým sme test neukončili,“ píše sa v štúdii. „Tento výsledok sme zopakovali vždy s rovnakým výsledkom. Je jedno, v akej polohe bol telefón umiestnený,“ vysvetľujú vedci.

Na zistenia už stihol zareagovať aj Apple, ktorý vydal dokumentáciu, v ktorej uvádza, že „magnety a elektromagnetické polia vychádzajúce z iPhone zariadení môžu ovplyvňovať medicínske zariadenia ako kardiostimulátory alebo defibrilátory“.

TIP REDAKCIE
Xiaomi sa opäť prekonáva: Xiaomi 11T prichádza na Slovensko, za 499 € získaš špičkový telefón!

Štúdia, bohužiaľ, nateraz nepotvrdila či je jediným zariadením schopným vypnúť kardiostimulátor len iPhone 12 alebo či také niečo dokážu aj iné zariadenia. Výskumníci však zistili, že podobný efekt na kardiostimulátory môžu mať aj niektoré náramky.

Apple tvrdí, že aj napriek tomu, že iPhone 12 skutočne obsahuje viac magnetov ako predchádzajúce modely, pre medicínske zariadenia nepredstavuje väčšie problémy než predchádzajúce zariadenia. Vyzerá to tak, že tvrdenie Apple tak budú musieť výskumníci ešte preveriť.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať