Samsung umiestni predný fotoaparát pod displej, zaregistroval si ochrannú známku

Zárezy, výrezy, otvory, či výsuvné moduly. Výrobcovia v posledných rokoch našli niekoľko spôsobov, ako do mobilných zariadení vložiť prednú kameru.

Zárezy, výrezy, otvory či výsuvné moduly. Výrobcovia v posledných rokoch našli niekoľko spôsobov, ako do mobilných zariadení vložiť prednú kameru tak, aby čo najmenej uberala zo zobrazovacej plochy displejov s minimálnymi okrajmi.

Výrobcovia sa s takýmto kompromisnými riešeniami neuspokojili a hľadajú ďalšie spôsoby, ako čo najideálnejšie zakomponovať prednú kameru do svojich zariadení. Jedno azda perfektné skutočne našli.

Mobilné zariadenia blízkej budúcnosti budú mať prednú kameru ukrytú pod obrazovkou. Spotrebitelia tak neprídu o selfie fotoaparát a zároveň budú môcť pracovať s celistvou obrazovkou bez akéhokoľvek zárezu alebo otvoru.

Rovnakou cestou sa vydá aj Samsung. LetsGoDigital upozorňuje na ochrannú známku „UPC“ (Under Panel Camera), ktorú si výrobca zaregistroval v priebehu tohto mesiaca na juhokórejskom Úrade pre duševné vlastníctvo. Určená je pre notebooky, monitory, televízory a v neposlednom rade pre smartfóny.

Samsung
Foto: LetsGoDigital

Táto technológia sa už nejaký čas vyvíja a Samsung nie je jedinou spoločnosťou, ktorá ju plánuje nasadiť do praxe. V roku 2019 sa ňou, v rámci prototypových návrhov, pochválili značky Oppo a Xiaomi. Pracuje na nej aj Huawei.

Čínsky výrobca ZTE už dokonca začal predávať prvý smartfón s prednou kamerou pod displejom, model Axon 20 5G. Je prvým a zatiaľ jediným takýmto smartfónom na trhu. Hoci je technológia zaujímavá, kvalita obrazu sa zatiaľ nemôže ani zďaleka porovnávať s tradičnými „viditeľnými“ fotoaparátmi.

TIP REDAKCIE
Podľa Apple má Android 47-násobne vyššie riziko kontaktu s malvérom. Pripisuje to sideloadingu
Nepomenovaný smartfón s „neviditeľným fotoaparátom“ sa mihol v marketingovom videu Samsungu.

Samsung prednú kameru zrejme najskôr umiestni pod obrazovku notebooku, až potom prídu na rad smartfóny. UPC technológia by mohla absolvovať premiéru v prenosnom počítači Samsung Blade Bezel, ktorý má mať len 1 milimeter hrubý OLED displej s extrémne štíhlymi okrajmi.

Foto: Samsung

V kategórii smartfónov prichádza na um Galaxy Note21, ktorý by mal byť predstavený, podľa obvyklého scenára, v druhej polovici roka.

Samsung však možno novinku najskôr otestuje na dostupnejšom smartfóne série Galaxy A, kde by možná nižšia kvalita obrazu nebola až takou prekážkou ako v top-end triede.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať