aktualne 2

V hypermarketoch len potraviny: Predaj čohokoľvek iného chce vláda obmedziť. Čaká sa na hlavného hygienika

Internetom začali kolovať informácie, podľa ktorých by mali supermarkety od 21. decembra stopnúť predaj nepotravinovaného tovaru.

Internetom začali kolovať informácie, podľa ktorých by mali supermarkety od 21. decembra stopnúť predaj nepotravinovaného tovaru. To znamená, že aj keď dané reťazce predávajú napríklad elektroniku alebo oblečenie, zákazníci by si ich nemohli kúpiť.

Aktualizované 16.12.2020: Na najnovšej tlačovej konferencii predstavitelia vlády skutočne oznámili, že predaj nepotravinového tovaru v hypermarketoch by mal byť obmedzený. Na konferencii to spresnil vicepremiér Štefan Holý s tým, že to bude upravovať vyhláška hlavného hygienika.

-pokračovanie pôvodného článku-

Pochopiteľne, dotknuté spoločnosti na návrh nereagujú pozitívne, informoval Denník E. „Dodnes nezaznel z hľadiska protiepidemiologických opatrení jediný argument, na základe ktorého je možné robiť (spomínanú) reguláciu. Jediný úrad, ktorý môže regulovať hospodársku súťaž je Protimonopolný úrad SR a nie úrad hlavného hygienika,“ kritizuje návrh Martin Krajčovič, predseda aliancie moderného obchodu. Citoval ho Denník E.

Dve strany mince

Aj napriek tomu, že supermarkety návrh kritizujú, nemusí byť úplne neférový. Obchody špecializujúce sa napríklad len na predaj oblečenia alebo len na predaj elektroniky musia ostať zatvorené. Naopak, potraviny budú môcť predávať takmer čokoľvek, čo budú schopné naskladniť. Kľudne aj PlayStation 5, ak by sa im ich podarilo získať.

Aj napriek tomu sú supermarkety proti a hovoria, že by im zakázanie predaja nepotravinového sortimentu privodilo ujmu vo výške 65 miliónov eur bez DPH.

O nových opatreniach bude zajtra, t.j. 16. decembra rokovať vláda už od 6:00 ráno. Prípadné schválenie návrhu budeme podrobne sledovať.

Total
48
Zdieľaní