Qualcomm

Qualcomm potvrdil, že môže spoločnosti Huawei predávať svoje čipy

V priebehu minulého týždňa sa objavila správa, že spoločnosť Qualcomm získala od americkej vlády povolenie obchodovať s výrobcom Huawei. Qualcomm neskôr informácie potvrdil pre agentúru Reuters.

V priebehu minulého týždňa sa objavila správa, že spoločnosť Qualcomm získala od americkej vlády povolenie obchodovať s výrobcom Huawei. Qualcomm neskôr informácie potvrdil pre agentúru Reuters

Sankcie americkej vlády zabránili výrobcovi Huawei pristupovať k vybranému softvéru a komponentom z produkcie zámorských firiem alebo subjektov, ktoré využívajú americké technológie.

Popri službách a aplikáciách od Google stratil Huawei prístup ku kapacitám spoločnosti TSMC, ktorá pre neho vyrábala čipsety Kirin. Pre výrobcu popredných smartfónov, ktoré sa bez pokrokových čipsetov nezaobídu, išlo o zásadný problém.

Zásoby komponentov sa majú podľa analytikov výrobcovi Huawei minúť už začiatkom budúceho roka.

Huawei Mate 40 Pro využíva 5nm 5G čipset Kirin 9000

Komplikáciu mali šancu vyriešiť obnovené obchodné vzťahy s Qualcommom, čo sa nakoniec potvrdilo. Situácia ale stále nie je najružovejšia. Podľa agentúry Reuters totižto môže Qualcomm výrobcovi Huawei dodávať len „4G produkty“.

Spoločnosť nespresnila, o aké typy produktov ide, je však jasné, že moderné a výkonné 5G modemy a procesory sa medzi nimi nenachádzajú. Obnovené obchodné vzťahy tak môžu mať len čiastočný efekt, keďže zákazníci postupne prechádzajú na vyspelejšie 5G zariadenia.

TIP REDAKCIE
Slovák si vyrobil falošný COVID preukaz: Chytila ho polícia, hrozí mu 24 mesiacov za mrežami

Smartfóny strednej a nižšej triedy si so 4G čipsetmi ešte vystačia, vo vlajkovej kategórii by ale Huawei etablovaným hráčom trhu konkurovať nedokázal. Šanca na zmenu ale existuje.

Qualcomm požiadal americké úrady o ďalšie licencie, o ktorých ešte rozhodujú. Nie je známe, akých technológií sa týkajú, zrejme však majú snahu vyriešiť aj predaj 5G čipov.

Pokiaľ by Ministerstvo obchodu USA žiadosti odobrilo, Huawei by sa mohol dostať aj k 5G čipom, teoreticky napríklad k pripravovanému Snapdragonu 875. Zatiaľ by sme sa na to ale nespoliehali.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať