Qualcomm údajne získal povolenie obchodovať s Huawei, tvrdí zdroj z Číny

Spoločnosť Huawei stratila kvôli sankciám americkej vlády prístup k aplikáciám a službám od Google, ako aj ku komponentom z produkcie amerických firiem, ktoré potrebuje pre svoje smartfóny.

Spoločnosť Huawei stratila kvôli sankciám americkej vlády prístup k aplikáciám a službám od Google, ako aj ku komponentom z produkcie amerických firiem, ktoré potrebuje pre svoje smartfóny.

Zákaz z mája 2019, ktorý sa týkal Huawei a jeho 70 pridružených spoločností a divízií, americká administratíva neskôr ešte sprísnila. Ministerstvo obchodu USA rozšírilo zákaz obchodovania s Huawei aj na spoločnosti, ktoré pôsobia mimo USA.

Hoci tieto firmy v USA nesídlia, používajú v rámci svojho podnikania technológie a zariadenia dodávané americkými spoločnosťami. Asi najväčšou ranou pre Huawei v kontexte sprísnených opatrení predstavuje zákaz obchodovania s TSMC – taiwanskou firmou, ktorá pre Huawei vyrábala čipsety Kirin.

Qualcomm
Huawei Mate 40 Pro je najnovším (a zrejme posledným) smartfónom s čipsetom Kirin.

Spoločnosti, ktoré by chceli s Huawei obchodovať aj naďalej, musia americké úrady požiadať o špeciálnu licenciu, ktorá obchod reguluje. V novembri minulého roka takúto licenciu získal Microsoft.

Nebolo upresnené, na aké produkty sa licencia vzťahovala. Pravdepodobne však išlo o softvér – operačný systém Windows (MateBooky) a kancelárske aplikácie.

Qualcomm

Ďalšou spoločnosťou, ktorá mala získať povolenie obchodovať s Huawei, je Qualcomm, výrobca čipsetov Snapdragon. S odvolaním na zdroje blízke spoločnosti Huawei to tvrdí čínsky web 36kr.com, na správu upozornil portál seekdevice.com.

Pokiaľ by sa táto správa potvrdila, problém s nedostupnosťou procesorov pre mobilné zariadenia Huawei by mohol byť vyriešený. Qualcomm by tak mohol spoločnosti Huawei, teoreticky, predávať čipsety Snapdragon 875, ktoré výrobca predstaví v decembri.

Budúcoročné vlajkové lode Huawei P a Mate by tým pádom mohli poháňať špičkové čipsety od Qualcommu podobne, ako high-end zaradenia z produkcie výrobcov Samsung, Xiaomi, Motorola a ďalších.

Qualcomm pritom nemusí byť jedinou spoločnosťou, ktorá dostala povolenie obchodovať s Huawei. Rovnaký scenár sa môže týkať aj pár ďalších spoločností, ktoré Huawei dodávali displeje (Samsung Display), poprípade obrazové snímače pre fotoaparáty (Sony).

Qualcomm ani Huawei ale tieto správy nepotvrdili. Čínsky web 36kr.com je zatiaľ jediný, ktorý o obchodných povoleniach informuje. Počkať si tak musíme na ďalšie zdroje, ktoré  informácie potvrdia alebo vyvrátia.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať