Qualcomm údajne získal povolenie obchodovať s Huawei, tvrdí zdroj z Číny

Smartfóny Huawei s čipsetmi Snapdragon? Možno.

1

Spoločnosť Huawei stratila kvôli sankciám americkej vlády prístup k aplikáciám a službám od Google, ako aj ku komponentom z produkcie amerických firiem, ktoré potrebuje pre svoje smartfóny.

Zákaz z mája 2019, ktorý sa týkal Huawei a jeho 70 pridružených spoločností a divízií, americká administratíva neskôr ešte sprísnila. Ministerstvo obchodu USA rozšírilo zákaz obchodovania s Huawei aj na spoločnosti, ktoré pôsobia mimo USA.

Hoci tieto firmy v USA nesídlia, používajú v rámci svojho podnikania technológie a zariadenia dodávané americkými spoločnosťami. Asi najväčšou ranou pre Huawei v kontexte sprísnených opatrení predstavuje zákaz obchodovania s TSMC – taiwanskou firmou, ktorá pre Huawei vyrábala čipsety Kirin.

Qualcomm
Huawei Mate 40 Pro je najnovším (a zrejme posledným) smartfónom s čipsetom Kirin.

Spoločnosti, ktoré by chceli s Huawei obchodovať aj naďalej, musia americké úrady požiadať o špeciálnu licenciu, ktorá obchod reguluje. V novembri minulého roka takúto licenciu získal Microsoft.

Nebolo upresnené, na aké produkty sa licencia vzťahovala. Pravdepodobne však išlo o softvér – operačný systém Windows (MateBooky) a kancelárske aplikácie.

Qualcomm

Ďalšou spoločnosťou, ktorá mala získať povolenie obchodovať s Huawei, je Qualcomm, výrobca čipsetov Snapdragon. S odvolaním na zdroje blízke spoločnosti Huawei to tvrdí čínsky web 36kr.com, na správu upozornil portál seekdevice.com.

Pokiaľ by sa táto správa potvrdila, problém s nedostupnosťou procesorov pre mobilné zariadenia Huawei by mohol byť vyriešený. Qualcomm by tak mohol spoločnosti Huawei, teoreticky, predávať čipsety Snapdragon 875, ktoré výrobca predstaví v decembri.

Budúcoročné vlajkové lode Huawei P a Mate by tým pádom mohli poháňať špičkové čipsety od Qualcommu podobne, ako high-end zaradenia z produkcie výrobcov Samsung, Xiaomi, Motorola a ďalších.

Qualcomm pritom nemusí byť jedinou spoločnosťou, ktorá dostala povolenie obchodovať s Huawei. Rovnaký scenár sa môže týkať aj pár ďalších spoločností, ktoré Huawei dodávali displeje (Samsung Display), poprípade obrazové snímače pre fotoaparáty (Sony).

TIP REDAKCIE
DISKUSIA: Aký osud čaká Huawei? Existujú dve možnosti

Qualcomm ani Huawei ale tieto správy nepotvrdili. Čínsky web 36kr.com je zatiaľ jediný, ktorý o obchodných povoleniach informuje. Počkať si tak musíme na ďalšie zdroje, ktoré  informácie potvrdia alebo vyvrátia.