snapdragon 865

Snapdragon 875 predstaví spoločnosť Qualcomm v obvyklom termíne

Spoločnosť Qualcomm zverejnila pozvánku na technologické podujatie, na ktorom predstaví novú generáciu svojho najvýkonnejšieho mobilného čipsetu. Tak ako po minulé roky, aj tento rok sa podujatie odohrá v decembri. 

Spoločnosť Qualcomm zverejnila pozvánku na technologické podujatie, na ktorom predstaví novú generáciu svojho najvýkonnejšieho mobilného čipsetu. Tak ako po minulé roky, aj tento rok sa podujatie odohrá v decembri. 

Rozdiel bude len v mieste konania. Kým vlani výrobca Qualcomm predstavil čipset Snapdragon 865 v exotickej destinácii ostrova Havaj, tento rok sa bude technologická udalosť konať v online formáte. Dôvody sú asi každému jasné.

Qualcomm v pozvánke priamo nespomína Snapdragon 875. Je však očividné, že spoznáme práve novú generáciu čipsetu, ktorý poženie celú plejádu budúcoročných vlajkových lodí.

Procesor Snapdragon 875, ako je zatiaľ predbežne označený, bude vyrobený pokrokovým 5 nm procesom, vďaka ktorému opäť stúpne výkon a zlepší sa energetická efektívnosť. V prípade výkonu môžeme očakávať nárast o 10 percent v porovnaní so súčasnou generáciou. Efektivita by mala stúpnuť o približne 20 percent.

To znamená, že dostaneme viac výkonu pri lepšej spotrebe energie. Teda vlastnosti, ktoré sprevádzajú asi každú novú generáciu čipsetu určeného pre mobilné zariadenia.

Záber z minuloročného podujatia, ktoré sa ešte konalo v tradičnom formáte. Foto: XDA

Čo sa týka architektúry, 5G čipset by mal mať jedno jadro Cortex-X1, tri jadrá Cortex-A78 a štyri jadrá Cortex-A55. Podľa predchádzajúcich správ vyrobí nový Snapdragon 875 pre Qualcomm juhokórejský Samsung. Bude to prvýkrát, čo sa na výrobe nebude podieľať TSMC.

TIP REDAKCIE
Apple predstavil MacBook Pro pre rok 2021: Majú 120 Hz displej, šialený výkon a dôležité porty!

Aj keď bude nový top-end čipset určite zaujímavý, nemenej zvedaví sme aj na nižšiu triedu, ktorú by mohol Qualcomm taktiež predstaviť. Špekuluje sa o 6 nm sade Snapdragon 775G, ktorá by mohla nahradiť súčasný Snapdragon 765G.

Tento procesor bude lacnejší, ale stále dostatočne výkonný a pripravený pre smartfóny novej generácie z kategórie strednej a vyššej strednej triedy, ktoré si môže dovoliť viac spotrebiteľov než vlajkové lode s extra vysokou cenou.

Oficiálne je ale zatiaľ potvrdený len dátum predstavenia, ktorý pripadá na prvé dva dni mesiaca december. Na potvrdenie ostatných skutočností si musíme počkať. Na väčšinu z nich sa ale môžeme spoľahnúť.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať