TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Odborníci BIJÚ NA POPLACH: Štátu TAKTO utekajú milióny. Rozdiel platia bežní Slováci
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Odborníci BIJÚ NA POPLACH: Štátu TAKTO utekajú milióny. Rozdiel platia bežní Slováci

Slováci konzumujú pečivo dovážané zo zahraničia a štátu takto utekajú peniaze, ktoré by mohli zostať doma. Upozornil na to SZPCC.

Posledná aktualizácia: 30. júna 2025 13:03
Lucia Bihuncová
Publikované 30. júna 2025
Zdieľať
3 min
Slovensko, peniaze, konsolidácia, dane, poistenie, dlhopisy, dávky, SZČO, platy
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos
Zdieľať
V skratke
  • Zväz pekárov dlhodobo upozorňuje na negatívny trend dovozu pečiva
  • Tvrdí, že slovenskí pekári vedia zabezpečiť pečivo v podobnej kvalite aj cene
  • Obchodné reťazce ale vo veľkom dovážajú pekárenské výrobky z Belgicka, Nemecka či Poľska

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) upozornil, že štátu utekjaú peniaze a doplácajú na to Slováci. Dôvodom je fakt, že slovenskí pekári majú nedostatočnú podporu. Slováci musia kupovať zahraničné pečivo namiesto domáceho.

Ako upozornil zväz, obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku doviezli v minulom roku na naše územie až 5 500 kamiónov pekárenských výrobkov zo zahraničia. Išlo predovšetkým o krajiny ako Belgicko, Nemecko alebo Poľsko.

Dovoz pečiva sa zvýšil

SZPCC upozornil, že zharaničné reťazce, v ktorých Slováci nakupujú vo veľkom, zvýšili za prvé tri mesiace tohto roka dovoz cudzieho pečiva na Slovensko o 7 percent. Pekári už skôr upozorňovali, že kvôli tomuto utekajú štátu peniaze a nejde o malé sumy. Peniaze sa rátajú v miliónoch eur.

Ako píše spravodajský portál Teraz.sk, vlani sa na Slovensko doviezlo 55-tisíc ton chleba a pečiva za 196 miliónov eur. Predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský uviedol, že štát na jednej strane neustále zvyšuje dane, ale peniaze, ktoré by mohli zostávať na Slovensku, necháva odtekať do zahraničia.

Slováci konzumujú zahraničné pečivo

Lapšanský tiež upozornil, že Slováci konzumujú pekárenské výrobky, ktoré precestovali pol Európy. Či už ide o sladké alebo slané pečivo, reťazce ho väčšinou dovážajú z Belgicka, Nemecka alebo susedného Poľska.

Podotkol tiež, že dovoz pečiva zo zahraničia zanecháva aj výraznú uhlíkovú stopu. Avšak ešte väčším problémom je, že Slovensku tým obchodníci zvyšujú obchodné saldo v obchode s potravinami o 196 miliónov eur. Slovenskí pekári by podľa jeho slov vedeli vyrobiť a dodať pekárenské výrobky v porovnateľnej kvalite aj cene.

Zväz oslovil politikov

Zväz na tento trend dovážania pekárenských výrobkov zo zahraničia dlhodobo upozorňuje, no podľa SZPCC štát zatiaľ adekvátne nereagoval. Aj preto zväz v prvej polovici júna tohto roka oslovil predsedov všetkých relevantných politických strán a hnutí. Zástupcovia SZPCC zároveň už absolvovali aj prvé stretnutie.

Lapšanský tvrdí, že kroky v prospech Slovenska sa dajú robiť aj nefinančnými opatreniami. Úprava legislatívy by podľa neho mohla zlepšiť situáciu v potravinárstve a zároveň by sa zvýšili aj príjmy štátu. A to bez nutnosti zvyšovania daní bežným občanom alebo firmám.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Máte doma starý telefón? Tieto modely sa predávajú za stovky až tisíce eur
14. mája 2026
banka, platobná karta, peniaze, Aktuálne, zmena banky
Platobné karty čaká veľká zmena. Pocítia to aj ľudia na Slovensku
12. mája 2026
Xiaomi 17
Máte niektoré z týchto Xiaomi? Blíži sa aktualizácia, ktorú si určite budete chcieť nainštalovať
14. mája 2026
Samsung Galaxy S26, S26+, S26 Ultra
Samsung sprístupní One UI 9 v ďalších krajinách. Už máme aj presný dátum (čo bude nasledovať)
13. mája 2026

Najnovšie články

  • Šíri sa teóra, že EÚ minie 8,6 miliardy € na cenzúru a potláčanie pravdy. Realita je niekde úplne inde
  • Štát ľuďom prispeje na kúpu auta. Slováci môžu dostať 16 596 eur, mnohí o tom nevedia (PODMIENKY)
  • Koniec Afriky, ako ju poznáme? Vedci našli dôkaz, že sa môže rozdeliť
  • EÚ má zaviesť mimoriadne dane: Ak ste zarobili na kríze, treba zaplatiť
  • AI bude potrebovať 1 000-násobne viac energie, než koľko jej máme dnes

Bude sa vám páčiť

auto, peniaze, automobilka, ojazdené auto, kúpna cena, automobil, vozidlo

Štát ľuďom prispeje na kúpu auta. Slováci môžu dostať 16 596 eur, mnohí o tom nevedia (PODMIENKY)

15. mája 2026
tretí pilier, peniaze, dôchodky, finacnie, konsolidácia, financie

Štát má zvýšiť kľúčové príspevky o stovky eur. Už teraz môžete získať cez 4 000 €, no málokto o tom vie

14. mája 2026
NKÚ, umelá inteligencia, audit, Slovensko

NKÚ začne preverovať štát pomocou AI. Bude kontrolovať, ako vláda hospodári

13. mája 2026
Peniaze, voľno, štát, poplatky, kataster, dôchodok, priemerná mzda, penále, dôchodky, výhry, štát, sankcie, dane, daňový bonus

Dôchodkové prognózy obsahujú chyby. Štát ľudí prosí o pomoc

13. mája 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?