MacBook Air s Apple M1 oficiálne: Má byť o 98 % výkonnejší než 13“ notebooky s Windows

Apple ukázal prvý notebook s novým čipom Apple M1.

4

Prvý notebook s novým čipsetom Apple M1 je MacBook Air, vôbec najpredávanejšia verzia MacBooku. MacBook Air je malý, ľahký a v porovnaní s ostatnými modelmi relatívne lacný. Dobrou správou je, že vďaka novému čipu Apple prináša vôbec najväčší medzigeneračný skok v histórii celej línie.

Apple počas dnešnej online konferencie hovoril napríklad o 3x rýchlejšom chode zariadenia a výrazne vyššiu responzívnosť. Toto však bude nutné otestovať v nezávislých recenziách. Výrazným vylepšením prešiel aj grafický výkon, ktorá má byť v porovnaní s riešením od Intelu až 5-násobne vyšší.

Apple MacBook Air
Apple MacBook Air s čipom Apple M1

Vďaka šialenej energetickej úspornosti čipu Apple M1 (Apple Silicon) sa môžete tešiť na o 6 hodín dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie. To sú obrovské čísla, ktoré však opäť bude nutné preveriť v testoch.

Celkovo by ste však mali dosiahnuť približne 18 hodín na jedno nabitie (prehrávanie videa). O rýchlosť systému a prácu so súbormi sa postará nový SSD disk, ktorý je až 2x tak rýchly ako doteraz.

Zaujímavosťou je aj fakt, že Apple do MacBook Air nevložil ani jeden ventilátor. Celé zariadenie je chladené pasívne a je preto úplne tiché. Pekným prekvapením je aj funkcia okamžitého zobudenia podobne ako v prípade telefónov.

Čo sa dizajnu týka, tam sa veľa nemení. MacBook Air je takmer identický ako posledný Air. Ostáva Touch ID, tenučká konštrukcia či dva USB C porty na ľavej strane. Nezmenená je aj cena, ktorá začína na 999 dolároch. Na Slovensku počítajte s cenou okolo 1 200 €.