Misia SpaceX Crew-1 je pripravená. Štvorica astronautov poletí k ISS zo soboty na nedeľu

Spoločnosť SpaceX a vesmírnu agentúru NASA čaká náročný a dôležitý víkend. V rámci prvej ostrej operačnej misie Crew-1 vyšlú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu štvoricu astronautov.

Spoločnosť SpaceX a vesmírnu agentúru NASA čaká náročný a dôležitý víkend. V rámci prvej ostrej operačnej misie Crew-1 vyšlú na Medzinárodnú vesmírnu stanicu štvoricu astronautov.

Misia Crew-1 sa mala pôvodne uskutočniť koncom septembra, potom 23. októbra a nakoniec 31. októbra. Inžinieri z dôvodu logistických a technických problémov štart misie opäť odložili, a to na 14. novembra.

Crew-1 je kľúčovou misiou, ktorá si vyžaduje dokonalú a pedantnú prípravu. Ďalší odklad štartu sa (zatiaľ) nekoná. Už tento víkend, zo soboty na nedeľu, by sme teda mali byť svedkami ďalšieho historického letu ľudskej posádky k ISS uskutočneného súkromnou spoločnosťou.

Podstatné informácie o misii zhrnul portál The Verge.

Raketa Falcon 9 s modulom Crew Dragon a ľudskou posádkou opustí Kennedyho vesmírne stredisko na Floride 14. novembra o 19:49 miestneho času. Nadšenci z našich končín, ktorí chcú dianie sledovať naživo, budú musieť ponocovať.

Podľa nášho časového pásma raketa odštartuje 15. novembra o 1 hodine a 49 minúte, teda zo soboty na nedeľu. Živý video prenos ale začne skôr, už o 21:30.

Do sedadiel prepravného modulu Crew Dragon sa posadia astronauti NASA Michael Hopkins, Shannon WalkerováVictor Glover a astronaut japonskej vesmírnej agentúry JAXA Soichi Noguchi. Na štartovaciu dráhu ich privezú dve vozidlá Tesla Model X.

Záber na elektromobily Tesla Model X, ktoré priviezli astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleya k štartovacej dráhe misie Demo-2 (31. máj 2020). Foto: wikimedia.org

Na obežnej dráhe Zeme sa astronauti ocitnú približne 12 minút po štarte. Strávia na nej 8 a pol hodiny, kým dorazia k Medzinárodnej vesmírnej stanici, ku ktorej sa modul Crew Dragon autonómne pripojí.

Let štvorice astronautov tak bude kratší v porovnaní s letom posádky misie Demo-2. Bob Behnken a Doug Hurley sa k ISS pripojili po približne 19 hodinách strávených vo vesmíre.

Štvorčlenný tím doplní posádku ISS, ktorú tvoria ruskí kozmonauti Sergej Ryžikov, Sergej Kud-Sverchkov a astronautka NASA Kate Rubinsová. Na ISS bude tesno, keďže to bude prvýkrát, čo sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici ocitne 7 ľudí súčasne. Jeden z členov posádky bude zrejme musieť prespávať v pripojenom module Crew Dragon.

Záber na štvoricu astronautov po dokončení poslednej generálnej skúšky misie Crew-1. Foto: Soichi Noguchi/Twitter

Inžinieri vykovali v rámci misie Crew-1 niekoľko zmien, uvádza The Verge. Experti zosilnili tepelný štít kozmickej lode, ktorý ju chráni pred prehriatím pri prelete cez zemskú atmosféru. Po misii Demo-2 bol tepelný štít poškodený viac ako sa očakávalo, hoci to pre posádku nepredstavovalo žiadne nebezpečenstvo.

Druhé vylepšenie sa týka padákov, ktoré majú za úlohu spomaliť pristávanie prepravného modulu do oceánu. Padáky sa pri misii Demo-2 taktiež správali inak, ako inžinieri predpokladali. Padáky sa oproti plánu aktivovali v mierne nižšej nadmorskej výške. SpaceX na základe týchto zistení zmenila spôsob merania vonkajšieho tlaku vzduchu, podľa ktorého sa majú padáky otvoriť v tom správnom čase.

Crew-1
Príchod podporných tímov a civilistov k lodi Crew Dragon krátko po pristátí do vôd Atlantiku. Foto: wikimedia.org

Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley pristáli s modulom Crew Dragon v závere misie Demo-2 vo vodách Mexického zálivu. Behom krátkej chvíle krúžilo na člnoch okolo kapsule plávajúcej v oceáne niekoľko zvedavcov.

Išlo o relatívne nebezpečnú situáciu, keďže sa v module Crew Dragon stále nachádzali zostatky vysoko toxického paliva, ktoré mohlo neželaných hostí ohroziť. Podporným tímom a záchranárom už ale nikto zavadzať nebude.

SpaceX a NASA sa dohodli s pobrežnou strážou USA, ktorá vytvorí okolo miesta pristátia 16-kilometrovú bezpečnostnú zónu. Civilné lode a člny rekreačných vodákov sa tak k modulu nebudú môcť priblížiť.

V hre zostáva jedna neovplyvniteľná premenná, ktorá môže misiu Crew-1 prekaziť. Tou je počasie. Zatiaľ to vyzerá s počasím pomerne dobre, ak budeme optimistickí. Existuje asi 60 percentná pravdepodobnosť, že budú poveternostné podmienky ideálne.

Pokiaľ chcete misiu Crew-1 sledovať naživo, nalaďte si tento YouTube kanál SpaceX, ktorý celé dianie sprostredkuje obrazom aj zvukom v reálnom čase.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať