emui

EMUI 11 od Huawei zlepšuje dizajn, komfort používania a ochranu osobných údajov

Huawei počas technologického podujatia HDC 2020 predstavil niekoľko noviniek, okrem iných aj novú verziu používateľského rozhrania pre smartfóny EMUI 11.

Huawei počas technologického podujatia HDC 2020 predstavil niekoľko noviniek, okrem iných aj novú verziu používateľského rozhrania pre smartfóny EMUI 11.

Po vzore predchádzajúcich generácií absolvuje nová verzia rozhrania EMUI 11 premiéru spolu s očakávaným top modelom Huawei Mate 40 (Pro). Výrobca ju vzápätí na to začne dodávať formou aktualizácie ďalším zariadeniam.

Podľa zvyklostí ju v prvej vlne obdrží Mate 30 Pro, rodina smartfónov P40 a ďalšie popredné zariadenia. EMUI 11 dostane aj rad P30, zrejme tiež Mate 20 a ďalšie. Staršie zariadenia získajú aktualizáciu neskôr. Rovnako sa počíta so sprístupnením beta programu.

Výrobca však podrobnosti o distribúcii na medzinárodnom trhu nezverejnil, ide teda len o predbežný scenár vychádzajúci zo skúseností. Huawei ale prezradil, čo nové v rozhraní EMUI 11 nájdeme.

EMUI 11

AOD

Jedným z vylepšení Always On Display (AOD), teda obrazovka, ktorá je aktívna aj po zhasnutí displeja. AOD dovoľuje upraviť si obrazovku podľa vlastného vkusu.

EMUI 11

Umeleckú inšpiráciu čerpá z tvorby renomovaného maliara Pieta Mondriana a využíva farebnú škálu červenej, žltej a modrej. V týchto tónoch je dokonca možné upravovať aj vlastné fotografie. 

Animácie

Nové animácie v systéme pomáhajú používateľom sústrediť sa na konkrétne aktivity. Z laboratórneho výskumu vyplýva, že v porovnaní s klasickými animáciami výrazne znižujú pohyb zreničiek a tiež celkovú záťaž na oči a mozog.

Funkcie

Užívateľské funkcie od Huawei, ako napríklad MeeTime či spolupráca na viacerých obrazovkách, sa už stihli stať súčasťou rozhrania EMUI. Zariadenia vďaka tomu môžu spolu komunikovať medzi sebou a zdieľať svoje softvérové kapacity. Výsledkom je jednoduchšie zdieľanie a komunikácia medzi počítačom, tabletom a smartfónom.  

Spolupráca na viacerých obrazovkách podporuje možnosť zapojiť až tri aktívne obrazovky. Užitočná bude napríklad pre študentov, ktorí môžu počas online vyučovania písať poznámky a diskutovať o téme so svojimi spolužiakmi. 

EMUI 11

Táto funkcia zlepšuje najmä prepojenie medzi počítačmi a tabletmi. Tablet môže napríklad slúžiť ako externá web kamera alebo druhá obrazovka. Dokumenty uložené na počítači môžu byť upravované na tablete, dotykovo alebo pomocou špeciálneho pera.

Počas pracovného stretnutia môžu používatelia označovať jednotlivé strany prezentácie pre rýchle nájdenie dôležitých informácií a ideí. 

Ochrana osobných údajov 

Nadstavba EMUI je na systémovej úrovni vybavená najvyšším levelom CC EAL5+, čo je najsilnejšia komerčná ochrana operačného systému na svete.

Spoločnosť Huawei podľa vlastných slov prísne dodržiava lokálne a medzinárodné bezpečnostné regulácie, vrátane GDPR a GAPP. Taktiež získala niekoľko bezpečnostných certifikácií – ISO27701, ePrivacyseal a iné. Patria medzi najdôležitejšie ochranné licencie v Európe.

Huawei tým vyjadruje svoj záväzok podporovať svetové štandardy v bezpečnosti vo všetkých fázach produktového cyklu – od dizajnu, cez vedu a výskum, až po údržbu a ochranu údajov.

TIP REDAKCIE
Huawei predstavil Watch GT2 Pro a FreeBuds Pro, nové hodinky a plne bezdrôtové slúchadlá

EMUI 11 prichádza aj s ďalšími funkciami ochrany osobných údajov. Pri prenose obrázkov môžu používatelia pred odoslaním ľahko vyčistiť súbor od všetkých citlivých údajov, ako sú napríklad poloha, čas a podrobnosti o zariadení.

Šifrovanie chráni osobné poznámky pomocou kódu PIN alebo biometrického zámku.

Android

Finálna verzia EMUI 11, ktorú výrobca sprístupní na jeseň, by mala byť postavená na jadre operačného systému Android 11. Stabilnú podobu OS Android 11 Google uviedol len pred pár dňami. Beta verzia EMUI 11 tak stále pracuje na základoch OS Android 10.  

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať