Google vydal Android 11 vo finálnej verzii. Mieri do smartfónov Pixel

Najnovšia verzia operačného systému Android 11 je konečne dostupná v stabilnej verzii. Prvá dostupná ukážka pre vývojárov sa objavila ešte vo februári.

Najnovšia verzia operačného systému Android 11 je konečne dostupná v stabilnej verzii. Prvá dostupná ukážka pre vývojárov sa objavila ešte vo februári. Prvá beta, určená širšej skupine používateľov, bola predstavená v priebehu júna.

Finálna zostava operačného systému Android 11 sa takmer nelíši od poslednej beta verzie, čo je však normálne.

Google v rámci beta testovania, počas ktorého vydá hneď niekoľko aktualizácií, vychytá všetky muchy a pripraví nové funkcie tak, aby fungovali bez komplikácií.

Ako býva zvykom, najnovšiu verziu operačného systému Andoid 11 si ako prví užijú používatelia smartfónov Google Pixel. Aktualizáciu dostanú všetky smartfóny Pixel s výnimkou pôvodných zariadení predstavených ešte v roku 2016. Ich softvérová podpora skončila v roku 2019.

Teraz sú na ťahu hardvéroví OEM partneri Google, spoločnosti ako Samsung, Sony, Motorola a pod., ktorých vývojári musia novú verziu OS Android upraviť pre potreby vlastných zariadení.

Android 11
Foto: Google

Beta program už otvorili výrobcovia OnePlus, Xiaomi, Realme či Oppo. Týka sa však len pár malo zariadení z ich produkcie. Zvedaví sme na Samsung, ktorý by mal softvérovým inováciám venovať viac pozornosti.

Pred pár dňami spustil veľkú aktualizáciu na One UI 2.5, ktorú dostáva hneď niekoľko smartfónov súčasne. Okrem toho sa zaviazal, že popredným zariadeniam dodá 3 generácie operačného systému Android.

TIP REDAKCIE
Call of Duty iba pre Xbox? Nič také, ubezpečuje šéf platformy

Android 11

Android 11 prichádza s vylepšenou sekciou upozornení, komunikačné aplikácie môžu využívať takzvané konverzačné bubliny pre rýchly prístup a odpovedanie na správy, tlačidlo napájania obsahuje nové ovládanie prvky a ovládanie médií sa presunulo do panela s upozorneniami.

V kontexte prísnejšej ochrany osobných údajov budú môcť aplikácie pristupovať len k určitej časti interného úložiska, ktorú potrebujú pre svoj správny chod. Používatelia budú môcť aplikáciam udeliť jednorázové povolenie pre prístup k pamäti, fotoaparátu a podobne.

Pristupovanie k informáciám o polohe môže byť povolené iba na popredí systému, teda vtedy, keď je aplikácia otvorená a aktívna. Informácie o umiestnení môžu aplikácie zbierať aj na pozadí, ak im to používateľ dovolí. Toto nastavenie je vhodné napr. pre navigačné aplikácie, zdieľanie polohy a pod.

Android 11 sa dokáže lepšie prispôsobiť obrazovkám rôznych tvarov, so zárezmi, výrezmi, dierami, problém by nemal mať ani so skladacími displejmi.

Nová verzia systému tiež natívne podporuje rôzne obnovovacie frekvencie, detekciu 5G pripojenia, zrýchlilo sa dekódovanie obrazových súborov a vďaka projektu Mainline je možné aktualizovať viac súčastí operačného systému iba cez obchod Google Play.

Následnú dostupnosť aktualizácií z dielní jednotlivých výrobcov budeme sledovať.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať