Fitbit Sense oficiálne: Najpokročilejšie hodinky výrobcu s novým EDA senzorom

Americká spoločnosť Fitbit predstavila tri nové produkty z kategórie nositeľných zariadení. Tým najdrahším a zároveň najlepšie vybaveným sú hodinky Sense, nechýba však ani dostupnejší model Versa 3, či náramok Inspire 2.

Americká spoločnosť Fitbit predstavila tri nové produkty z kategórie nositeľných zariadení. Tým najdrahším a zároveň najlepšie vybaveným sú hodinky Sense, nechýba však ani dostupnejší model Versa 3, či náramok Inspire 2.

Hodinky majú na prvý pohľad všetko, čo by si náročný zákazník prial. Prekvapením je snímač elektrodermálnej aktivity (EDA), ktorý je v inteligentných hodinkách použitý vôbec po prvýkrát.

Snímač slúži na monitorovanie úrovne stresu. Meranie prebieha tak, že používateľ položí dlaň na prednú stranu hodiniek. Senzor sleduje zmeny elektrickej vodivosti pokožky a potu, na základe čoho úroveň stresu vyhodnotí.

Sense
Foto: Fitbit

Graf s výsledkami sa následne zobrazí priamo v hodinkách a v aplikácií Fitbit podobne ako ostatné údaje. Systém pri hodnotení stresu (škála od 1 po 100 bodov) zohľadňuje aj srdcový tep, kvalitu spánku a jeho dĺžku či fyzickú aktivitu.

Vďaka komplexnejšej metodike hodinky Sense presnejšie ukážu, ako používateľ reaguje na stres. Hodinky sa teda nespoliehajú len na údaje o srdcovej frekvencii.

Hodinky tiež zvládnu zaznamenať EKG a informácie o umiestnení vďaka integrovanému GPS senzoru. Ako býva zvykom, EKG musia najskôr schváliť príslušné úrady. Kedy sa tak stane zatiaľ známe nie je. Proces ale prebieha.

Sense
Foto: Fitbit

Hodinky Fitbit mali vždy veľmi kvalitný snímač srdcovej frekvencie. Napriek tomu ho výrobca vylepšil. Nesie označenie PurePulse 2.0 a využíva prepracovanejšie softvérové algoritmy. Hodinky používatelia v čase nečinnosti, teda mimo športovania, upozornia na príliš vysoký/nízky tep, čo môže indikovať zdravotné komplikácie.

Zdravie postráži aj meranie SpO2 – nasýtenia krvi kyslíkom. Nefunguje len pri športe, ale aj počas spánku. Môže napríklad odhaliť syndróm spánkového apnoe, teda intervaly, počas ktorých osoba nedýcha.

Aby toho nebolo málo, v hodinkách sa tiež nachádza snímač teploty pokožky. Ten je obzvlášť užitočný v aktuálnom období. Nielen kvôli blížiacej sa jesennej sezóne chrípok. Aj ochorenie COVID-19 je sprevádzané zvýšením telesnej teploty.

Hodinky sú navrhnuté tak, aby monitorovali kondíciu a zdravie nepretržite, počas celého dňa.

Foto: Fitbit

Čo sa týka ostatnej štandardnej výbavy, Fitbit Sense zobrazujú informácie prostredníctvom AMOLED obrazovky (Gorilla Glass 3), ktorá je uložená v tele so zaoblenými kontúrami.

Hodinky vyzerajú dobre. Výrobca hovorí o 6 dňoch výdrže na jedno nabitie. Nabíjanie samotné uľahčuje nová magnetická nabíjačka. Hodinky sa na 80 percent kapacity nabijú za približne 40 minút.

TIP REDAKCIE
Galaxy Z Fold 4 bude podporovať S Pen, zrejme ho však nebude kam uložiť

Výdrž ale bude silne závislá od toho, akým spôsobom sa budú hodinky používať, čo nakoniec platí o inteligentných hodinkách vo všeobecnosti. Aktívni športovci musia počítať s kratšou výdržou.

Foto: Fitbit

Hodinky poskytujú digitálnu asistenciu od Google a Amazonu, majú reproduktor a mikrofón pre prijímanie hlasových hovorov z pripojeného smartfónu (Bluetooth 5.0), a taktiež podporu pre hudobnú aplikáciu Spotify, ktorá však stále nevie pracovať v offline režime.

Nechýba 20+ cvičebných režimov, odolnosť voči vode (50M), inteligentný budík, zobrazovanie upozornení, platby Fitbit Pay, sledovanie menštruačného cyklu, WiFi alebo výškomer. Telo hodiniek je vysoké približne 12 milimetrov. Dĺžka a šírka sú rovnaké – 40,4 milimetra.

Cena? 329 eur. Hodinky sú zatiaľ dostupné formou predpredaja, zákazníkom budú následne doručené do 25. septembra 2020. Noví zákazníci dostanú k hodinkám službu Fitbit Premium na 6 mesiacov zadarmo. Ročné predplatné inak stojí 43,99 eur.

Fitbit Versa 3

Hodinky Fitbit Versa 3 sú oproti top-modelu podstatne jednoduchšie. Stále však ponúkajú základnú funkcionalitu pre sledovanie aspektov zdravia a fyzických aktivít. Tento model nemá EDA ani EKG senzor. Chýba aj meranie telesnej teploty.

Foto: Fitbit

Prítomný je ale snímač srdcovej frekvencie PurePulse 2.0 (bez upozorňovania na vysoký/nízky tep), SpO2, zabudované GPS, reproduktor, mikrofón, digitálna asistencia, 6-dňová výdrž na jedno nabitie, AMOLED displej alebo odolnosť voči vode.

Foto: Fitbit

Ak opomenieme pokrokovú senzorickú výbavu, model Versa 3 je v podstate totožný v hodinkami Versa Sense. Cena je logicky nižšia – zastavila sa na úrovni 229 eur.

Fitbit Inspire 2

Do tretice tu máme nový kompaktný športový náramok Fitbit Inspire 2. Novinka je veľmi podobná náramku Fitbit Inspire HR, ktorý nahrádza. Inspire 2 dostal nový dizajn a dvojnásobnú výdrž na jedno nabitie (10 dní).

Foto: Fitbit

Výrobca spomína jasnejšiu obrazovku so živšími farbami, monitorovanie športových aktivít, spánku, vodotesnosť (50M) a ďalšie funkcie, ktoré sú pri tomto type produktu štandardom. Škoda, že náramok nedostal do výbavy novší snímač srdcovej frekvencie PurePulse 2.0.

Inými slovami, ak sa vám nepáčia cenovo dostupné športové náramky, alebo máte nejaký problém si ich spoľahlivosťou, Inspire 2 ich ako reprezentant prémiovej kategórie skvele zastúpi. Stojí však necelých 100 eur.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať