AKTUÁLNE: Olympus úplne končí s fotoaparátmi, predáva celú divíziu

Divíziu prevezme spoločnosť, ktorá od Sony odkúpila divíziu Sony VAIO.

6

Aj napriek tomu, že Olympus niekoľkokrát odmietol informácie o tom, že opúšťa biznis s fotoaparátmi sa to predsa len stalo. Spoločnosť oznámila, že predáva divíziu venujúcu sa fotoaparátom firme Japan Industrial Partners (JIP). Ide o rovnakú spoločnosť, ktorá od Sony odkúpila divíziu Sony VAIO.

Olympus je na scéne s fotoaparátmi poriadne dlhý čas. Posledné roky sa im však nedarilo, čo vyústilo v rozhodnutie predať celú divíziu. Spoločnosť sa má podľa dostupných informácií venovať vývoju a výrobe prevažne medicínskych zariadení.

Výrobca fotoaparátov vo vyhlásení tvrdí, že sa divíziu pokúšali zachrániť niekoľkokrát. Sústredili sa napríklad na fotoaparáty a objektívy s vysokou maržou, no ani to nezabralo. Aj napriek tomu firma „zaznamenala prevádzkovú stratu tri po sebe idúce fiškálne roky,“ čo ju potopilo úplne.

Momentálne nie je jasné, čo to znamená pre majiteľov bezzrkadlových fotoaparátov Olympus. Spoločnosť JIP celú divíziu plánuje prerobiť. Či sa postará aj o zákazníkov Olympusu nepovedali.

Predávať sa budú naďalej. No dokedy?

Vieme však, že JIP bude naďalej predávať už vyrobené fotoaparáty a vyvíjať nové. Dá sa teda očakávať, že podpory sa dočkajú aj doterajší majitelia. Ak by sme si mali brať príklad z divízie Sony VAIO, Olympus nečakajú práve najružovejšie časy.

Nešťastný osud Olympusu bude mať pravdepodobne aj ďalšie následky. Olympus a Panasonic sú totiž jediné spoločnosti, ktoré vyrábali bezzrkadlovky s mikro 4/3 systémom. Ide o systém s menším senzorom než aký ponúka systém APS-C či dokonca Full Frame. Čím väčší je senzor, tým je fotoaparát citlivejší v situáciách s nedostatkom svetla a dokáže lepšie rozmazať pozadie (bokeh).

Olympus vyrábal fotoaparáty len so systémom mikro 4/3, zatiaľ čo ostatní výrobcovia (vrátane Panasonicu) svoje portfólio postupne rozšírili aj o full frame zariadenia.

Predaj fotoaparátovej divízie Olympusu prebehne najneskôr do 3. septembra 2020.