samsung

Samsung a Olympus majú rokovať o spolupráci s cieľom vylepšiť fotoaparáty smartfónov

Rysuje sa nové partnerstvo?

Niektorí výrobcovia smartfónov sa v snahe posunúť mobilnú fotografiu na vyššiu úroveň spojili so skúsenými firmami. Huawei stavil na schopnosti spoločnosti Leica, OnePlus tento rok predstavil spoluprácu s Hasselblad a pár smartfónov sa tiež môže popýšiť optikami ZEISS.

Zdá sa, že sa rysuje ďalšie podobné partnerstvo. Samsung má podľa dvoch informátorov (Yogesh a IceUniverse) rokovať so spoločnosťou Olympus, informuje server XDA. Rokovania majú byť v úvodnej fáze a nie je úplne známe, čo presne má partnerstvo obnášať.

Ak by sa obe firmy dohodli, fotoaparáty smartfónu Galaxy Fold 3 alebo budúcoročného Galaxy S22 by mohol Samsung vylepšiť novými technológiami.

Budúce smartfóny Galaxy by mohli byť, teoreticky, vybavené optickou stabilizáciou založenou na posune obrazového snímača. Takéto riešenie sa nachádza v množstve bezzradlových fotoaparátov značky Olympus.

olympus
Foto: What Digital Camera

Rovnakou technológiou sa ako jediný zo sveta smartfónov pýši iPhone 12 Pro Max, ktorý spoločnosť Apple predstavila v minulom roku. Samsung je na trhu so smartfónmi hlavným rivalom Apple, neprekvapilo by teda, keby si túto technológiu osvojil.

Optická, resp. mechanická stabilizácia obrazu dokáže kompenzovať chvenie a otrasy fotoaparátu dvomi spôsobmi – pohybom optických členov (objektívu) alebo pohybom snímača obrazu.

olympus
iPhone 12 Pro Max. Foto: DxOMark

Drvivá väčšina smartfónov s optickou stabilizáciou využíva prvý menovaný spôsob. Nedá sa jednoznačne určiť, ktorá metóda je lepšia. Pokiaľ by ale fotoaparát smartfónu, opäť teoreticky, dokázal kombinovať oba spôsoby, výsledkom môže byť mimoriadne účinný systém stabilizácie obrazu.

TIP REDAKCIE
Apple predstavil MacBook Pro pre rok 2021: Majú 120 Hz displej, šialený výkon a dôležité porty!

Osvedčil by sa pri natáčaní videí alebo fotografovaní z ruky s dlhšou uzávierkou bez toho, aby bol potrebný statív. Taký Huawei napríklad kompenzuje dlhšie časy uzávierky vo svojich top-end smartfónoch pomocou AIS – softvérovej stabilizácie s podporou umelej inteligencie.

Čo nakoniec, ak vôbec niečo, prinesie spolupráca Samsungu s Olympusom ukáže až čas. Momentálne ide len o nepotvrdené dohady, preto ich treba brať s náležitou rezervou.

Za zmienku tiež stojí fakt, že Olympus v minulom roku predal svoju divíziu Imaging, ktorá sa zaoberala výrobou fotoaparátov. Prevzala ju skupina Japan Industrial Partners (JIP), Olympus zostal pôsobiť v segmente zdravotníckych a vedeckých zariadení.

Koncern JIP by však mal vo vývoji a výrobe fotoaparátov a objektívov pokračovať, a to naďalej pod osvedčenou značkou Olympus.

Porovnajte si aktuálne ceny modelu Samsung Galaxy S21

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať