mwc

AKTUALIZOVANÉ: Organizátor podujatia MWC 2020 opäť mení stanovisko

Účasť na technologickom veľtrhu MWC 2020 zrušilo kvôli koronavírusu približne 20 významných globálnych firiem, kvôli čomu hrozilo, že organizátori celé podujatie zrušia.

Účasť na technologickom veľtrhu MWC 2020 zrušilo kvôli koronavírusu približne 20 významných globálnych firiem, kvôli čomu hrozilo, že organizátori celé podujatie zrušia.

Aktualizácia

S ohľadom na bezpečnosť a zdravie ľudí sa dnes organizátor GSMA rozhodol tohtoročné podujatie MWC 2020 definitívne zrušiť. Podľa CEO GSMA, Johna Hoffmana, je nemožné, aby sa podujatie konalo aj napriek aktuálnej situácii s koronavírusom, ktorá nabrala globálne rozmery.

O ďalšom stanovisku vás budeme informovať.

Rozhodovať sa o tom pôvodne malo v piatok, 14. februára, na kľúčovom stretnutí organizátorov a partnerov podujatia. Organizátor, asociácia GSMA, však zvolala mimoriadne stretnutie už na dnes, t.j. 12. februára.

Podľa španielskych novín NIUS sa tomto stretnutí rozhodlo, že sa podujatie Mobile World Congress 2020 konať bude. Podľa starostu španielskeho mesta Barcelona, kde sa podujatie koná, je mesto na udalosť „dokonale pripravené“. Uviedol to pre periodikum La Vanguardia.

Organizátor si pripravil celý rad bezpečnostných a hygienických opatrení na ochranu návštevníkov a vystavovateľov, ktorí sa na tomto podujatí plánujú zúčastniť.

Na MWC 2020 napríklad nemôžu pricestovať zástupcovia firiem z tej čínskej provincie, kde bol vírus prvýkrát identifikovaný. Personál podujatia bude pravidelne čistiť a dezinfikovať miesta, s ktorými prichádzajú návštevníci a vystavovatelia pravidelne do kontaktu. Ide napr. o toalety, zábradlia, sedadlá, dotykové obrazovky, ale aj mikrofóny či priestory spoločného stravovania.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovenská pošta hlási poplach. Za 2 € si vraj môžete kúpiť náhodnú nedoručenú zásielku

Prítomné osoby by sa tiež mali vyvarovať podávaniu rúk, obvyklému priateľskému gestu medzi dvoma osobami. V tejto situácii to za neslušnosť považované nebude.

LG na tohtoročnom podujatí MWC 2020 neuvidíme. Foto: LG

Napriek prísnym opatreniam vycúvalo z podujatia množstvo vystavovateľov, menovite Amazon, LG, Intel, Ericsson, Vivo, ZTE, Nvidia, Cisco, Sony, HMD, Vivo, Orange, Vodafone, Deutsche Telekom, McAfee, BT alebo HMD Global (Nokia).

Naopak, účasť potvrdzuje Huawei, Xiaomi, Oppo, Realme a ďalší. Na zozname hostí je viac ako 2000 mien. Organizátor tak musí počítať so štíhlejším programom, ktorý bude ochudobnený o prezentácie firiem, ktoré účasť odmietli.

Otázne je, ako sa to prejaví na návštevnosti, ktorá minulý rok prekonala 100-tisícovú métu. Návštevníkov môže prísť menej, nielen kvôli chýbajúcim vystavovateľom, ale aj samotnému koronavírusu.

Portál Wired na základe informácií z prostredia organizátora špekuloval, že sa podujatie zruší. Asociácia GSMA údajne lobovala za to, aby španielska vláda vyhlásila tzv. stav zdravotnej núdze. Keby organizátori na základe takéhoto stavu podujatie zrušili, vzniknuté škody by im mohlo, teoreticky, kompenzovať poistné plnenie.

MWC je nákladnou udalosťou, vďaka ktorej však vznikne aj približne 14 000 dočasných pracovných miest. Asociácia GSMA ešte nevydala finálne stanovisko. Situáciu aj naďalej monitoruje. Konečný verdikt by sme sa mohli dozvedieť v piatok.