Prvá Tesla Model S prešla 1 milión kilometrov: Koľkokrát menili batériu?

1 milión kilometrov, no tam to nekončí.

33
Foto: Bild

Prvý majiteľ moderného elektromobilu Tesla Model S na ňom prešiel 1 milión kilometrov. Vo videu vysvetľuje, ako sa mu to podarilo a ako sa darí elektromobilu.

Volá sa Hanjörg Gemmingen, je z Nemecka a na svojej Tesla Model S P85 z roku 2013 prešiel jeden milión kilometrov. Ako sa mu to podarilo, pýtate sa? Denne v priemere prešiel 600 kilometrov. „Je to moje hobby,“ hovorí v rozhovore. To však nie je jediné, čo dokázal. Na svojom druhom elektromobile, pôvodnej Tesla Roadster, prešiel slušných 600 tisíc kilometrov.

Späť však k Model S. Ako sa tomuto populárnemu elektromobilu darí po milióne prejdených kilometrov? Prekvapivo, celkom dobre.

Palubný počítač hlási dosiahnutie 1 milióna prejdených kilometrov

Nové elektromotory a batérie

Počas 1 milióna prejdených kilometrov musel majiteľ trikrát meniť elektromotordvakrát batériu. To vôbec nie je zlá štatistika, hlavne pri modeli z roku 2013.

Hovorím to hlavne preto, lebo Tesla postupom času zdokonalila jednotlivé súčiastky, o čom svedčí aj najnovšia batéria, ktorá vozidlo poháňa už 500 tisíc kilometrov a javí len malé známky degradácie. Podobný príbeh postupného vylepšenia sa týka aj elektromotora. Posledná verzia vydržala posledných 680 tisíc kilometrov a aj naďalej nejaví žiadne problémov.

Väčšina problémov, s ktorými sa pán Gemmingen stretol, Tesla pokryla v rámci záruky. Jediná väčšia čiastka, ktorú musel postupom času platiť, sa týkala pneumatík a ostrekovačov.

Elon Musk: 1 milión míľ ako štandard

O spoľahlivosti pred pár mesiacmi hovoril aj Elon Musk, ktorý potvrdil, že svoje vozidlá vyrábajú tak, aby dosiahli životnosť až 1 milión míľ, teda niečo vyše 1,6 milióna kilometrov. Dodal, že Tesla momentálne pracuje na vývoji batérií, ktoré taktiež ponúknu životnosť 1 milión míľ, čím by sa firme znížili náklady a samozrejme by sa šetrilo aj životné prostredie. Či sa im to podarí je diskusia na iný deň. My však veríme, že sa to skôr či neskôr stane.