Dostanú nálepku hanby: Chrome bude upozorňovať na pomalé weby

Spoločnosť Google sa v rámci projektu Chrome v budúcnosti zameria na webové stránky, ktoré sa načítavajú pomaly. Vývojári majú v pláne uviesť do praxe upozornenia, ktoré užívateľov o pomalom web informujú.

Spoločnosť Google sa v rámci projektu Chrome v budúcnosti zameria na webové stránky, ktoré sa načítavajú pomaly. Vývojári majú v pláne zaviesť do praxe upozornenia, ktoré užívateľov o pomalom webe informujú.

Upozornenia, ktoré sa zobrazia priamo počas načítavania stránky, môžu mať niekoľko podôb. Sami vývojári s upozorneniami zatiaľ iba experimentujú aby zistili, ktorá forma bude pre užívateľov najhodnotnejšia.

Prehliadač Chrome bude sledovať, ako dlho sa načítavajú jednotlivé internetové stránky, ich obsah a komponenty. Ak zistí, že sa stránka načítava pomaly, na obrazovke sa zobrazí upozornenie. Užívateľ tak bude okamžite vedieť, že navštevuje zle optimalizovaný web.

Takáto forma upozornení bude vývojárov motivovať k tomu, aby svoje webové stránky upravili pre potreby rýchlejšieho načítavania a teda pohodlného prehliadania. Vývojári tieto informácie zároveň použijú pre upozornenie budúcich návštevníkov.

To znamená, že sa vo vyhľadávaní Google môže zobraziť pri jednotlivých stránkach ikona, resp. odznak, ktorý pomalý web jasne identifikuje. Fungovať by to malo aj naopak. Svoju značku by mohli mať aj dobre optimalizované a rýchle weby.

Dá sa predpokladať, že kritériá rýchlosti budú mať v budúcnosti vplyv na umiestnenie webov vo výsledkoch vyhľadávania. Tie pomalšie sa zobrazia nižšie.

TIP REDAKCIE
Tutovka: Legendárny Dead Space čaká remake, poznáme aj dátum vydania!

Pod pomalé načítavanie sa môže podpísať aj slabé internetové pripojenie alebo napríklad staršie a menej výkonné zariadenie, nielen web samotný. Chrome túto skutočnosť zohľadní.

Pri pomalom webe sa môže v budúcnosti zobraziť takéto upozornenie. Rýchly web by sa dal spoznať podľa zelenej indikácie načítavania.

Google vo svojom blogu informuje, že sa identifikáciou pomalých stránok bude zaoberať postupne, na základe prísnejších kritérií. Tvorcovia prehliadača Chrome tak momentálne len informujú o svojich budúcich plánoch s identifikáciou pomalých stránok. Akoby chceli dať vývojárom čas na optimalizovanie svojich stránok ešte predtým, ako niektorú z foriem upozornení zavedú do praxe.

Chrome je najpoužívanejším internetovým prehliadačom na svete, ktorý sa snaží dbať na to, aby bolo surfovanie po internete čo najkvalitnejšie. Pred dvoma rokmi začal označovať ako nezabezpečené tie stránky, ktoré nevyužívajú bezpečnejší protokol HTTPS.

Vývojárov tak motivoval k tomu, aby prešli na protokol HTTPS, čím zvýšili bezpečnosť svojich stránok a neprišli tým pádom o priazeň svojich návštevníkov. Snáď budú podobne dobre fungovať aj upozornenia na pomalé weby.

Zatiaľ nie je známe, kedy a v akej konkrétnej forme Google systém identifikácie nasadí.