Revolúcia je za rohom: Slovenskí vedci vytvorili ekologický plast Nonoilen

Slovensko opäť zabodovalo.

2

Špičkoví slovenskí vedci vytvorili bioplast Nonoilen, ktorý môže spustiť obrovskú revolúciu. Keďže nevzniká z fosílnych surovín, ako je ropa, nový materiál nezaťaží naše krehké životné prostredie.

Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že novinka nesie odborný názov Nonoilen. Ide totiž o slovné spojenie non oil, čo v našom jazyku znamená bez ropy.

“Nonoilen je výsledok spolupráce v oblasti výskumu a vývoja, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko strán. Myšlienka sa zrodila pred mnohými rokmi, keď sa skupina vedcov z FCHPT a zo SAV – Ústavu polymérov začala zaoberať ekologickými polymérnymi zmesami.”

Výskumné aktivity slovenských odborníkov, predovšetkým z tímu profesora Pavla Alexyho z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, nakoniec zavŕšilo patentovanie duševného vlastníctva.

Prestížne ocenenie

Ako spomína web Slovenskej technickej univerzity, ambiciózny vynález má na krku aj prestížnu Zlatú medailu. K jej udeleniu došlo ešte v roku 2012 počas podujatia Technomart, kde majú každoročne namierené tie najväčšie inovácie z celého sveta.

O výsledok náročného výskumu prejavila záujem komerčná firma PANARA z Nitry, ktorá si od Slovenskej akadémie vied kúpila licenciu na využívanie technológie.

“Vďaka vzájomnej podpore nielen vznikol, ale je i komerčne využitý materiál, ktorý svojimi vlastnosťami predstavuje ozajstné riešenie úplného ekologického využitia plastov, a to v celom životnom cykle – od výroby až po odpadové hospodárstvo.“

Nonoilen je momentálne predmetom záujmu viacerých renomovaných značiek. Mnohí výrobcovia populárnych produktov chcú postupom času prejsť na ekologické materiály z obnoviteľných zdrojov, takže majú pred sebou doslova ideálnu príležitosť.

TIP REDAKCIE
Apple Pay príde na Slovensko. Platobnú službu prinesie banka N26

Zubné kefky

Skvelým príkladom môžu byť nové zubné kefky od švajčiarskej firmy Curaprox. Od tých predchádzajúcich sa líšia v tom, že ich netvorí syntetický, ale ekologický plast Nonoilen. Preto sú biologicky rozložiteľné v prírodných podmienkach, a to vraj vo veľmi krátkom čase, informuje web SME.

Curaprox chce prvú výrobnú dávku využiť na testovanie fyzickej výdrže. Keďže ide o úplne niečo nové, chcú mať istotu, že dokážu zákazníkom zabezpečiť rovnaký štandard kvality.

Rozložiteľný bioplast Nonoilen tvoria tri hlavné zložky – škrob, PLA a PHB. Celé to tak stojí na ekologických polyméroch.