Revolúcia je za rohom: Slovenskí vedci vytvorili ekologický plast Nonoilen

Slovenskí vedci vytvorili bioplast Nonoilen, ktorý môže spustiť revolúciu. Keďže nevzniká z fosílnych surovín, nezaťaží naše krehké životné prostredie.

Špičkoví slovenskí vedci vytvorili bioplast Nonoilen, ktorý môže spustiť obrovskú revolúciu. Keďže nevzniká z fosílnych surovín, ako je ropa, nový materiál nezaťaží naše krehké životné prostredie.

Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že novinka nesie odborný názov Nonoilen. Ide totiž o slovné spojenie non oil, čo v našom jazyku znamená bez ropy.

“Nonoilen je výsledok spolupráce v oblasti výskumu a vývoja, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko strán. Myšlienka sa zrodila pred mnohými rokmi, keď sa skupina vedcov z FCHPT a zo SAV – Ústavu polymérov začala zaoberať ekologickými polymérnymi zmesami.”

Výskumné aktivity slovenských odborníkov, predovšetkým z tímu profesora Pavla Alexyho z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, nakoniec zavŕšilo patentovanie duševného vlastníctva.

Prestížne ocenenie

Ako spomína web Slovenskej technickej univerzity, ambiciózny vynález má na krku aj prestížnu Zlatú medailu. K jej udeleniu došlo ešte v roku 2012 počas podujatia Technomart, kde majú každoročne namierené tie najväčšie inovácie z celého sveta.

O výsledok náročného výskumu prejavila záujem komerčná firma PANARA z Nitry, ktorá si od Slovenskej akadémie vied kúpila licenciu na využívanie technológie.

“Vďaka vzájomnej podpore nielen vznikol, ale je i komerčne využitý materiál, ktorý svojimi vlastnosťami predstavuje ozajstné riešenie úplného ekologického využitia plastov, a to v celom životnom cykle – od výroby až po odpadové hospodárstvo.”

Nonoilen je momentálne predmetom záujmu viacerých renomovaných značiek. Mnohí výrobcovia populárnych produktov chcú postupom času prejsť na ekologické materiály z obnoviteľných zdrojov, takže majú pred sebou doslova ideálnu príležitosť.

Zubné kefky

Skvelým príkladom môžu byť nové zubné kefky od švajčiarskej firmy Curaprox. Od tých predchádzajúcich sa líšia v tom, že ich netvorí syntetický, ale ekologický plast Nonoilen. Preto sú biologicky rozložiteľné v prírodných podmienkach, a to vraj vo veľmi krátkom čase, informuje web SME.

Curaprox chce prvú výrobnú dávku využiť na testovanie fyzickej výdrže. Keďže ide o úplne niečo nové, chcú mať istotu, že dokážu zákazníkom zabezpečiť rovnaký štandard kvality.

Rozložiteľný bioplast Nonoilen tvoria tri hlavné zložky – škrob, PLA a PHB. Celé to tak stojí na ekologických polyméroch.

Total
40
Zdieľaní
Total
40
Zdieľať