LG G7 thinQ

DxOMark už netestuje len fotoaparáty a objektívy, zameriava sa aj na zvuk

Experti zo spoločnosti DxOMark, ktorí zostavujú rovnomenný rebríček, sa dlhodobo venujú testovaniu obrazovej kvality fotoaparátov a objektívov, ako aj overovaniu foto schopností smartfónov.

Experti zo spoločnosti DxOMark, ktorí zostavujú rovnomenný rebríček, sa dlhodobo venujú testovaniu obrazovej kvality fotoaparátov a objektívov, ako aj overovaniu foto schopností smartfónov.

Z DxOMark sa stal medzi časom uznávaný rebríček, v ktorom sú smartfóny ohodnotené bodmi a zoradené podľa toho, aký dobrý fotoaparát/y majú. Testovanie prebieha podľa jednotnej metodiky, ktorú autori priebežne aktualizujú.

V minulosti do testovania zaradili napríklad predné fotoaparáty smartfónov. Nedávno okruh rozšíri o nočnú a širokouhlú fotografiu. Dosiahnutým skóre v testovaní sa nakoniec zvyknú pochváliť aj samotní výrobcovia smartfónov. Aspoň pokiaľ dosiahnú ich produkty významného umiestnenia.

Ľudia v DxOMark sa rozhodli, že testovanie mobilných zariadení rozšíria o novú oblasť a pripravili Audio test. Nový protokol, na základe ktorého skúmajú kvalitu nahrávania zvuku a tiež jeho reprodukcie. Autori o novinke informujú vo svojom blogu.

zvuk
Foto: DxOMark

Testovanie prebieha v laboratórnych podmienkach, pričom sa autori snažia zohľadniť bežné spôsoby, akými zákazníci svoje smartfóny používajú pre nahrávanie a reprodukciu.

Či už ide napríklad o prehrávanie hudby, zvuku z hier alebo záznam zvuku pri natáčaní videí a hlasových nahrávok. Test však nezohľadňuje kvalitu zvuku s pripojenými slúchadlami. Test sa tak zameriava na reproduktory a mikrofóny smartfónov.

Testovanie jedného zariadenia môže prebiehať aj celý týždeň. Recenzenti počas testovania simulujú rôzne situácie, napríklad nahrávanie a reprodukciu zvuku na rušnej ulici, kde je zväčša prítomný okolitý hluk.

audio
Foto: DxOMark

Pre testovanie prehrávania zvuku tvorcovia definovali päť podkategórií, pre nahrávanie šesť podkategórií. V každej je udelený istý počet bodov, z ktorého následne vychádza celkové hodnotenie.

Experti spolu s predstavením nového protokolu zverejňujú aj prvé výsledky testovania kvality zvuku. Pochopiteľne ide zatiaľ len o pár vybraných zariadení, ktoré budú postupne dopĺňať ďalšie. Rebríček sa tak bude v priebehu času meniť.

Ktorý smartfón má teda podľa DxOMark najlepší zvuk? Huawei Mate 20X. Dosiahol hodnotenie 75 bodov. Hneď za ním je iPhone XS Max s hodnotením 74 bodov. Tretí je iPhone 11 Pro Max.

  • Huawei Mate 20X – 75 bodov
  • iPhone XS – 74 bodov
  • iPhone 11 Pro Max – 71 bodov
  • Samsung Galaxy Note10+ – 66 bodov
  • Samsung Galaxy S10+ – 65 bodov
  • Honor 20 Pro – 53 bodov
  • Sony Xperia 1 – 45 bodov
audio
Zdroj: DxOMark

Na prvých miestach sa nachádzajú známe spoločnosti, ktoré patria medzi tých najpoprednejších výrobcov smartfónov. Veľké prekvapenie sa teda, aspoň zatiaľ, nekoná. Podobne ako pri výsledkoch testovania fotoaparátov, aj pri overovaní audio kvality by užívateľ nemal zabúdať na vlastné preferencie. Každému môže vyhovovať niečo iné.