iOS 13

TOP 5 noviniek v iOS 13

Apple nám ukázal hneď niekoľko horúcich hardvérových a softvérových noviniek. Počas WWDC 2019 sme sa dočkali nového systému iPadOS, macOS Catalina aj iOS 13.

Apple nám v priebehu týždňa ukázal hneď niekoľko horúcich hardvérových a softvérových noviniek. Počas každoročnej vývojárskej konferencie WWDC sme sa dočkali nového systému iPadOS, macOS Catalina aj iOS 13, ktorý so sebou už onedlho prinesie náklad parádnych vylepšení či zmien.

Tie sa točia okolo dizajnu i funkcionality. V mobilnom operačnom systéme totiž pribudol dlho žiadaný tmavý režim vrátane podpory pre počítačovú myšku alebo ovládače od herných konzol, ako je napríklad PlayStation. Podporu ale získali aj USB kľúče, vďaka čomu sa po novom dajú využívať na prenášanie súborov z jedného zariadenia do druhého. A to ani zďaleka nie je všetko.

Tentokrát sa ale pozrieme na detaily piatich najlepších inovácií, ktoré so sebou prinesie ďalšia veľká aktualizácia pre iPhony. Nový systém iOS 13 dorazí počas nadchádzajúcej jesene a tu je zoznam podporovaných modelov, kde nechýba dokonca ani staručký iPhone SE.

Tmavý režim

Apple nás nakoniec predsa len vypočul. Operačný systém iOS 13 umožní používateľom smartfónov z dielne Apple aktivovať režim, ktorý pretransformuje prostredie v bledom kabáte na prostredie v tmavom kabáte. Na čo je to však dobré?

iOS 13
iOS 13 v tmavom kabáte

Z nového tmavého režimu budeme mať osoh ako po západe slnka, tak aj pri používaní displejov s OLED technológiou. Menej bielej farby predsa znamená, že obrazovka vyžaruje menej svetla a tým pádom i menej zaťažuje naše oči. Spomínaná technológia pre zmenu vypína pri zobrazovaní čiernej farby pixely, takže vie odbremeniť záťaž na procesor, zobraziť reálne vyzerajúcu čiernu a ušetriť nejakú tú elektrickú energiu v našej batérii.

Vylepšená klávesnica

Základnej softvérovej klávesnici v operačnom systéme iOS pribudla nová funkcia swipe, ktorá nám umožní písať text prostredníctvom neprerušovaného ťahania prsta po displeji. Namiesto stláčania tlačidiel na obrazovke stačí iba na ich mieste zmeniť smer pohybu a smartfón následne z príslušných písmen vydedukuje, o aké slovo nám išlo. Keď sa k nemu v priebehu zlomku sekundy dopátra, v tom momente ho doplní do rozpísanej vety.

TIP REDAKCIE
Huawei Nova 9 prichádza na Slovensko so 66 W nabíjaním a 120 Hz OLED displejom

Nové mapy

Zásadnou zmenou prešla aj aplikácia Mapy od Apple. Apple ju prekopal od samotných základov, obohatil detaily a pridal novú funkcionalitu Look Around, ktorú poznáte zo služieb od Google. Ako už naznačuje samotný názov, ide o akúsi napodobneninu Street View, čo znamená, že si okrem spustenia navigácie budeme v smartfóne môcť i pozrieť to, ako vyzerá daná ulica alebo lokalita. Ak je teda k dispozícii.

Jedna z noviniek v iOS 13
Jedna z noviniek v iOS 13 s názvom Look Around

Rýchlejšie spúšťanie

Systém iOS 13 nie je ale iba o novom dizajne či nových funkciách, ale aj o svižnejšom fungovaní. To inými slovami znamená, že spúšťanie aplikácií po novom prebieha až 2-násobne rýchlejšie. To isté platí aj o Face ID, pretože dokáže rozpoznať používateľa smartfónu trošku skôr ako v prípade súčasnej verzie iOS 12.

Rovnako stoja za zmienku na priestor menej náročné aplikácie v App Store vrátane ich aktualizácií, ktoré sú tiež o niečo menšie.

Herné ovládače

Ak ste majiteľom Android smartfónov závideli možnosť využívať Bluetooth ovládač od hernej konzoly PlayStation, tak máme skvelú správu. Po novom to umožní aj iOS 13. Dostal totiž nevyhnutnú softvérovú podporu, ktorá citeľne zlepší komfort počas hrania mobilných titulov.

Podpora sa ale týka i USB kľúčov alebo počítačovej myšky. Oba typy zariadení budeme môcť pripojiť k iPhonu či iPadu a využívať ich funkcionalitu, ako keby práve používame počítač.

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať