iPadOS

iPadOS oficiálne: Apple predstavil nový operačný systém pre tablety

Podujatie WWDC prinieslo niečo, čo od Apple očakával asi len málokto. Úplne nový operačný systém iPadOS je určený pre tablety a stojí na základoch iOS.

Tohtoročné podujatie WWDC prinieslo niečo, čo od Apple očakával asi len málokto. Úplne nový operačný systém iPadOS je určený pre tablety a stojí na základoch iOS. Má však prepracovanejší multitasking, widgety hneď vedľa ikoniek a nechýba mu ani podpora pre počítačovú myšku.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že chce Apple posunúť súčasné skúsenosti z používania iPadov na vyššiu úroveň. Tie sú momentálne len akousi väčšou verziou iPhonov s rozmernejšou uhlopriečkou, čo zabíja ich potenciál. Nadchádzajúca aktualizácia systému je preto zameraná predovšetkým na zvýšenie produktivity.

K tomu má poslúžiť i pridanie šikovných widgetov priamo na plochu s ikonkami nainštalovaných aplikácií, kde bude neustále na očiach prehľad udalostí z kalendára, aktuálne počasie či posledné fotografie z galérie. Možností je tu ale podstatne viac.

iPadOS
iPadOS a jeho nová domovská obrazovka

Bližšie k počítačom

Rovnako treba zmieniť pridanie podpory pre myš, čo iOS tablety opäť priblíži k počítačom, alebo možnosť otvoriť dve nezávislé okná s používateľským prostredím jednej aplikácie. Mnohých z vás ale nepochybne poteší aj možnosť pripojiť USB kľúč či microSD kartu, ktoré sa po novom dajú využívať na prenos dát.

Internetový prehliadač Safari vie pre zmenu zobrazovať hybridné webové stránky. Hybridné preto, lebo pôjde o kombináciu klasickej desktopovej verzie a verzie prispôsobenej dotykový zariadeniam, informuje TechRadar. Pribudol mu ale i manažér sťahovania a 30 klávesových skratiek.

TIP REDAKCIE
Podľa Apple má Android 47-násobne vyššie riziko kontaktu s malvérom. Pripisuje to sideloadingu

Súčasťou vylepšeného multitaskingu je okrem iného aj porcia nových gest, ktoré nám výrazne uľahčia používanie iPadu. S pomocou pohybu troch prstov po displeji budeme môcť niečo vystrihnúť alebo skopírovať.

iPadOS
iPadOS a nočný režim

Nový iPadOS dorazí v priebehu jesene. Zrejme po predstavení tohtoročných iPadov Pro, čo by malo prebehnúť počas októbra.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať