Trápi vás samota? Vedci vyvinuli pilulku, ktorá bojuje s osamelosťou

Vedci vyvinuli pilulku, ktorá zatočí s pocitom osamelosti a ochráni nás pred trvalými následkami, ktoré by mohol mať na našu myseľ.

Vedci vyvinuli pilulku, ktorá zatočí s pocitom osamelosti a ochráni nás pred trvalými následkami, ktoré by mohol mať na našu myseľ.

Pilulky v dnešnej dobe používame pri mnohých bojoch s rôznymi chorobami. Či už ide o naše svaly, problémy so srdcom alebo dokonca nervozitu, na svete existuje pilulka, ktorá nám s podobnými stavmi dokáže pomôcť. Medicína západu však teraz prišla s niečím úplne novým a veľmi potrebným – pilulkou, ktorá bojuje s osamelosťou.

Zo všetkých emocionálnych stavov človeka, ktoré môžu poznačiť našu psychickú kondíciu je osamelosť tá najmenej pochopená a lekársky rozpoznateľná. Cítiť sa osamelo však môže mať trvalé následky na ľudské telo a myseľ. Osamelo sa cítime vtedy, keď sa nás snažia chemické signály povzbudiť k tomu, aby sme začali komunikovať s inými ľuďmi. Naša ostražitá myseľ však namiesto toho vníma akési nebezpečenstvo a zabraňuje nám v tom, aby sme niečo také urobili.

Pilulka nebude pocit osamelosti eliminovať, ale zabráni mu poškodiť naše telo a myseľ

Pilulku majú na svedomí vedci z Brain Dynamics Lab na čele so Stephanie Cacioppo. Tím stavil na neurosteroid, ktorý nazýva pregnenolón a podľa jeho výpočtov by nám mal pomôcť utíšiť úzkosť v našej mysli a taktiež vnímanie potenciálnych nebezpečenstiev. Takýto krok by mal zabrániť tomu, aby nám pocit sociálnej úzkosti poškodil telo a našu myseľ.

TIP REDAKCIE
SpaceX má pre tento rok veľké plány! Chce do vesmíru vypustiť až 52 rakiet

Zabrániť osamelosti však najlepšie môžeme neklinickým spôsobom, ako napríklad začať robiť nejakú skupinovú činnosť, dobrovoľníctvo či jednoducho napísať domov SMS. Iba jediné objatie dokáže do mozgu vpustiť toľko oxytocínu, že pomôže odstrániť pocit osamelosti vierou v ľudí. Problémom je však náš poplašný systém, ktorý nám síce tvrdí, že sme smädní, ale sám sa bojí napiť. Pilulka by tak mohla byť našou novou nádejou.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať