Nová 3D tlačiareň

Z tekutiny spraví pevný objekt: Inžinieri zostrojili 3D tlačiareň, akú si ešte nevidel

Svet sa dočkal novej tlačiarne, ktorá využíva pomaly tečúcu tekutinu na to, aby vytvorila detailný, kvalitný a predovšetkým pevný trojrozmerný objekt.

Svet sa dočkal novej tlačiarne, ktorá využíva pomaly tečúcu tekutinu na to, aby z nej behom niekoľkých minút vytvorila detailný, kvalitný a predovšetkým pevný trojrozmerný objekt. Odborníci ju nazvali The Replicator, pretože pripomína podobne fungujúci futuristický prístroj zo slávneho sci-fi seriálu Star Trek. Je len menej pokročilá.

Ako to teda celé funguje? Úplne jednoducho. Keďže ide o svetelnú 3D tlačiareň, tak je už zo samotného názvu jasné, že pri svojej činnosti využíva svetlo. To jej umožní pretransformovať spomínanú tekutinu v podobe želatínového roztoku na niečo, čo už možno pevne uchopiť.

Ako informuje renomovaný server The Engineer, keby sme porovnali jej 3D objekty s objektami z konvenčných trojrozmerných tlačiarní, vyniknú vyššou komplexnosťou, lepšou flexibilitou aj na dotyk príjemnejším povrchom. Máme tu teda podľa všetkého česť s ďalšou technologickou úrovňou.

TIP REDAKCIE
Mars v tých najprecíznejších detailoch: Tieto nádherné 8K zábery musíte vidieť!

“Siahnete po video-projektore, ktorý som doslova priniesol z domu, pripojíte ho k notebooku a potom s ním budete premietať sériu digitálnych obrázkov, zatiaľ čo motor otáča valec, ktorý má v sebe špeciálnu živicu,” vysvetľuje princíp fungovania jeden z členov úspešného tímu odborníkov z americkej univerzity, Hayden Taylor.

Úloha svetelného projektora teda tkvie v tom, aby z viskóznej kvapaliny vyformoval pevný objekt s tvarom podľa predstáv používateľa. Z jeho strany treba ale predtým vytvoriť prostredníctvom počítača zodpovedajúcu sériu digitálnych 3D modelov, bez ktorých by tlačiareň logicky nikdy nevedela, čo má vytlačiť.

Novú 3D tlačiareň čaká ešte celkom slušná kôpka výskumu a vývoja, pretože ju jej tvorcovia chcú dostať na podstatne vyššiu kvalitatívnu a zároveň i funkčnú úroveň. Toto je vraj zatiaľ iba začiatok niečoho podstatne väčšieho.