intel

Skladací smartfón chce aj Intel, prezrádzajú patenty. Takto by mohol vyzerať

Vďaka pokroku vo vývoji zobrazovacích technológií sa čoskoro na trh dostanú prvé skladacie mobilné zariadenia.

Vďaka pokroku vo vývoji zobrazovacích technológií sa čoskoro na trh dostanú prvé skladacie mobilné zariadenia. Ohybné obrazovky umožnia smartfón rozložiť do podoby tabletu, poprípade do takého formátu, ktorý je pre užívateľa v danej chvíli najpraktickejší. 

Je zatiaľ ťažké odhadnúť, ako novinku prijme trh a spotrebitelia. Určite ale nejaký čas potrvá, kým budú skladacie zariadenia dostupnejšie a hlavne zaujímavé pre bežné užívanie.

Prvé generácie elektronických zariadení z úplne nového „ohybného“ odvetvia možno budú trpieť detskými chybami a vysokými cenami, no smer pokroku udávajú jasne. Prvé skladacie smartfóny svetu predstavia popredné spoločnosti ako Samsung a Huawei. Nebudú však jediné.

Ostatná konkurencia nespí a už teraz sa v rovnakom kontexte spomína Motorola, LG, Oppo a pár ďalších hráčov. Skladací smartfón si dokonca predstavuje aj Intel.

Svetová organizácia duševného vlastníctva zaznamenala ešte v roku 2017 registráciu patentov tejto spoločnosti (PDF TU), ktoré zobrazujú mobilné zariadenie schopné zloženia v dvoch častiach, pričom nebolo opomenuté ani dotykové pero.

intel
Jeden z nákresov z patentovej prihlášky spoločnosti Intel

Nákresy sú určite zaujímavé, no ešte zaujímavejšie pôsobia koncepty tohto zariadenia, ktoré vychádzajú práve z uvedených patentovaných nákresov. Pripravil ich holandský technologický server letsgodigital.org.

TIP REDAKCIE
Instagram začal testovať predplatné: Otvorí cestu k exkluzívnemu obsahu
intel
FOTO: nl.letsgodigital.org

Ako si môžete všimnúť, koncepty sú vyobrazené s dlaždicovým užívateľským prostredím, ktoré, samozrejme, evokuje operačný systém Windows. Intel so spoločnosťou Microsoft vedie dlhodobú úspešnú spoluprácu a nebolo by prekvapením, keby sa týkala aj takéhoto produktu.

intel
FOTO: nl.letsgodigital.org

Praktická stránka skladacej konštrukcie je očividná. Zložením dvoch strán sa dá docieliť rozmer a prevedenie typického smartfónu. Rozložením by sme zase získali veľký tablet, ako stvorený pre konzumáciu multimediálneho obsahu.

Možnosti využitia rozširuje dotykové pero, ktoré by fungovalo podobne ako S Pen od Samsungu či ceruzka od Apple.

intel
FOTO: nl.letsgodigital.org

Zariadenie je súce hrubšie, no nemá takmer žiadny rámik. Kamera, senzory a mikrofón sú zapracované priamo do obrazovky. Podobným spôsobom bude mať uloženú prednú kameru aj napr. Samsung Galaxy S10.

Netreba však očakávať, že Intel takéto alebo jemu podobné zariadenie predstaví v nadchádzajúcej blízkej budúcnosti.

Skôr sa prvotne vyberie cestou funkčného prototypu, ktorý bude postupne vylepšovať aj na základe toho, ako sa u spotrebiteľov zapíšu prípadne skladacie zariadenia z dielní konkurencie. Tie majú ku komerčnej dostupnosti podstatne bližšie.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať