Plastový objekt s DNA

Tento plastový zajac má vlastnú DNA, vďaka čomu možno vyrobiť jeho presnú kópiu

Moderné technologie otvárajú bránu produktom s genetickou informáciou. Ak ich výrobcovia obohatia o umelé DNA, 3D tlačiareň z nich potom spraví kópie.

Moderné technologické vymoženosti otvárajú bránu produktom s vlastnou genetickou informáciou. Ak ich výrobcovia jedného dňa obohatia o umelé DNA, 3D tlačiareň z nich potom spraví dokonalé kópie.

Niečo podobné sa podarilo aj dvom tímom odborníkov zo Švajčiarska a Izraelu.

Genetickú informáciu, ktorá obsahovala 45 kilobajtov kľúčových informácií, vložili do mikroskopických guľôčok zo skla a z tých spravili súčasť plastu, aby z neho mohli vytlačiť zajaca a potom ho ešte naklonovať. Prostredníctvom malého úlomku z uší sa dostali k výrobným inštrukciám, vďaka ktorým tlačiareň vedela, čo má robiť.

Výsledok bol presne taký, aký odborníci aj očakávali. 3D tlačiareň vyrobila identickú kópiu zajaca s identickou DNA, a to umožnilo vyrobiť ďalšiu. Dokopy sú na svete štyri rovnako vyzerajúce kópie.

TIP REDAKCIE
Google odhalil Pixel Watch. Budú schopné konkurovať hodinkám od Apple?

“Boli sme nesmierne radi, keď sa nám podarilo prečítať našich prvých zajacov,” prezradil na margo úspechu Robert Grass, šéf švajčiarskeho tímu.

Vedecký web NewScientist podotýka, že reprodukcia plastových objektov bola možná aj po deviatich mesiacoch od vytlačenia zajaca.

Ešte si počkáme

Možno to vyzerá sľubne, no na aplikáciu v praxi si ešte nejaký ten rok nepochybne počkáme. Výskumníci chceli týmto spôsobom iba demonštrovať vymoženosť, aká bude v neďalekej budúcnosti bežnou súčasťou našich životov.