rychlost internetu

Najrýchlejšie internetové pripojenie nájdete v Singapure. Ako je na tom Slovensko?

Americká spoločnosť Ookla vydala aktualizovaný rebríček, v ktorom porovnáva priemerné rýchlosti fixného a mobilného internetového pripojenia medzi jednotlivými krajinami sveta.

Americká spoločnosť Ookla vydala aktualizovaný rebríček, v ktorom porovnáva priemerné rýchlosti fixného a mobilného internetového pripojenia medzi jednotlivými krajinami sveta. Rebríčku Speedtest Global Index kraľuje Singapur a Island.

Spoločnosť Ookla je svetovým lídrom v oblasti testovania a analyzovania internetového pripojenia. Možno aj vy používate pre meranie rýchlosti internetu jej aplikáciu Speedtest, ktorá patrí medzi najznámejšie z tohto segmentu.

Speedtest Global Index hovorí, že celosvetová priemerná rýchlosť sťahovania pri mobilnom pripojení dosahuje 25,08 Mbps (Upload 9,79 Mbps). V prípade pevného pripojenia dosiahla rýchlosť sťahovania priemernú hodnotu 54,33 Mbps a pri nahrávaní 26,80 Mbps.

rychlost
Speedtest Global Index

Čo sa týka jednotlivých krajín, v priemere najrýchlejšie mobilné pripojenie si užívajú obyvatelia Islandu (72,77 Mbps). Nasleduje Nórsko (65,88 Mbps), Kanada (63,06 Mbps), Singapur (60,95 Mbps) a TOP 5 uzatvára Katar (59,57 Mbps).

Fixný prístup do online sveta najrýchlejšie zvládnete v Singapure, a to vysokou rýchlosťou sťahovania 190,94 Mbps. Na zahodenie nie je ani 161,39 Mbps čínskeho Hongkongu. Na treťom mieste sa nachádza Island (156,16 Mbps), na štvrtej priečke možno prekvapivo Rumunsko (124,54 Mbps) a päticu dotvára technologicky vyspelá Južná Kórea s priemernou rýchlosťou sťahovania pevného pripojenia 119,61 Mbps.

TIP REDAKCIE
Slovák si vyrobil falošný COVID preukaz: Chytila ho polícia, hrozí mu 24 mesiacov za mrežami

Slovensko a Česko

Speedtest Global Index nevynechal ani Slovensko, či našich najbližších susedov Čechov. Slovensko v rebríčku mobilného pripojenia v porovnaní s predošlým skúmaním pohoršilo o jednu priečku (36. miesto v rebríčku). Naopak, pri pevnom pripojení si o jednu priečku polepšilo (37. miesto v rebríčku). Priemerné rýchlosti v našej krajine vidíte na snímke nižšie.

rychlost
Speedtest Global Index

Pozícia Česka je pri mobilnom aj pevnom pripojení v kontraste s predchádzajúcou analýzou horšia o jednu priečku. Priemerná rýchlosť mobilného pripojenia je ale u susedov ďaleko lepšia, v porovnaní s nami. O fixnom pripojení to ale neplatí.

internet
Speedtest Global Index

Celý rebríček Speedtest Global Index nájdete prehľadne zobrazený na tejto adrese. Ak si chcete zmerať rýchlosť svojho pevného pripojenia, kliknite SEM. Rýchlosť mobilného pripojenia zobrazí mobilná aplikácia Speedtest by Ookla pre Android (TU) a iOS (TU).

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať