Ilustračný obrázok

Čína celému svetu: Geneticky upravené deti existujú, budú pod dohľadom

Čínski vyšetrovatelia prípadu, ktorý súvisí s neposlušným vedcom a jeho kontroverznou prácou, potvrdili existenciu geneticky upravených detí.

Čínski vyšetrovatelia prípadu, ktorý súvisí s neposlušným vedcom a jeho kontroverznou prácou, potvrdili existenciu geneticky upravených detí. Zatiaľ sa však ešte nenarodili. Keď jedného dňa prídu na svet, dajú ich pod prísny lekársky dohľad.

Rovnako sme sa ale dozvedeli aj to, že okrem dvojičiek Lulu a Nanu existuje ešte jedno geneticky upravené embryo. Ako ale informuje The Verge, o tomto sekundárom tehotenstve momentálne nevieme takmer vôbec nič.

Čínsky vedec He Jiankui si po zverejnení svojej práce získal pozornosť celého sveta, pretože verejne vyhlásil, že použil CRISPR/Cas-9 na vylepšenie ľudského tela. Tento čoraz diskutovanejší laboratórny nástroj mu umožnil aktualizovať imunitný systém, vďaka čomu vraj vytvoril celoživotnú odolnosť voči smrteľnému vírusu HIV.

Kolegovia z vedeckých kruhov majú však na to tak trošku odlišný názor, pretože si myslia, že genetická úprava nevyšla presne podľa očakávaní verejnosťou odsudzovaného odborníka. A niečo také bude mať podľa nich negatívny vplyv na zdravie prichádzajúcich detí. Preto ich dajú pod prísny lekársky dohľad, aby zistili, čo je zlé a čo zase nie.

TIP REDAKCIE
Základné školy dostanú Príručku digitálnej bezpečnosti, daruje ju ESET

Dostal domáce väzenie

Problém tkvie v tom, že He Jiankui nemal na genetickú úpravu detí žiadne legálne povolenie. Príslušné dokumenty boli sfalšované a peniaze, ktoré na výskum potreboval, pochádzali z vrecka vedca. Teraz mu kvôli tomuto zle premyslenému kroku hrozia vážne obvinenia. Tie ho môžu dostať až do reálneho väzenia. Momentálne sa nachádza iba v domácom, o čom sme písali v samostatnom článku.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať